- Nem ismerjük a 2019-es koronavírus-betegség (COVID-19) jelenlegi járványának pontos forrását, de tudjuk, hogy eredetileg állatból származott, valószínűleg denevérből.
- Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy az állatok jelentős szerepet játszanának a SARS-CoV-2, a COVID-19-et okozó vírus emberekben történő elterjesztésében.
- Az eddig rendelkezésre álló korlátozott információk alapján a COVID-19 emberekre történő terjesztésének kockázatát alacsonynak tartják.
- További vizsgálatokra van szükség annak megértéséhez, hogy a COVID-19 befolyásolhatja-e a különböző állatokat és hogyan.
- Még mindig tanulunk erről a vírusról, de úgy tűnik, hogy bizonyos helyzetekben emberről állatra terjedhet.
- A COVID-19 gyanúja vagy megerősítése esetén az embereknek kerülniük kell az érintkezést az állatokkal, beleértve a háziállatokat, az állatállományt és a vadállatokat.
Állatok és COVID-19 kutatása
Számos tanulmány készült annak megismerésére, hogy ez a vírus hogyan befolyásolhatja a különböző állatokat.
- A legújabb kísérleti kutatások azt mutatják, hogy a macskák, kutyák, görények, gyümölcs denevérek, hörcsögök és favágók megfertőződhetnek a vírussal. A macskák, vadászgörények, gyümölcs denevérek és hörcsögök laboratóriumi körülmények között is átterjeszthetik a fertőzést ugyanazon faj többi állatára.
- A vizsgálatok adatai szerint a kutyák megfertőződhetnek, de előfordulhat, hogy a vírust nem olyan könnyen terjesztik más kutyákra, mint a macskák és a vadászgörények a vírust ugyanazon faj más állataira.
- Számos tanulmány vizsgálta a főemlősöket az emberi fertőzés modelljeként. A rhesus makákók, a cynomolgus makákók, a grivets és a közönséges marmosets megfertőződhetnek a SARS-CoV-2-vel, és laboratóriumi körülmények között megbetegedhetnek.
- A laboratóriumi egerek, sertések, csirkék és kacsák a vizsgálatok eredményei alapján úgy tűnik, nem fertőződnek meg, vagy nem terjesztik a fertőzést.
Ezek a megállapítások kevés állaton alapultak és nem mutatják, hogy az állatok képesek-e fertőzést terjeszteni az emberekre. További vizsgálatokra van szükség annak megértéséhez, hogy a COVID-19 befolyásolhatja-e a különböző állatokat és hogyan.
A CDC, az USDA, az állami közegészségügyi és állategészségügyi tisztviselők, valamint a tudományos partnerek néhány államban azon dolgoznak, hogy aktívan felügyeljék a SARS-CoV-2-et olyan háziállatoknál, köztük macskáknál, kutyáknál és más apró emlősöknél, akik kapcsolatban álltak egy fogyatékkal élő emberrel COVID-19. Ezeket az állatokat tesztelik a SARS-CoV-2 fertőzés szempontjából, és azt is megvizsgálják, hogy a kedvtelésből tartott állat kifejleszt-e antitesteket a vírus ellen. Ez a munka azért segít, hogy jobban megértsük, milyen gyakori lehet a SARS-CoV-2 fertőzés a háziállatokban, valamint a háziállatok lehetséges szerepe a vírus terjedésében.