A kedvtelésből tartott állatok felelős tartásának része az ivartalanítás. Nem csak a nem kívánt túlszaporodástól, de egyes betegségekről is megóvhatod kedvenced, ha ivartalaníttatod. Hosszabb, egészségesebb életet biztosíthatsz számára.
Nem csak hazánkban, de az egész világon szinte hemzsegnek a kóbor állatok. Ráadásul számtalan kutya és macska pusztul el annak következtében, hogy tartása nem megfelelő, vagy teljesen magára maradt. Bár az állatmenhelyek igyekeznek erejükön felül segíteni az elveszett és elesett állatokat, sajnos minden kutyát és macskát nem képesek befogadni.
Mit tehetsz ez ellen te, mint gazdi?
A gazdi feladata a felelős állattartás, amelynek, mint említettük, az ivartalanítás is része. Sokan félnek tőle és nem szívesen teszik ki egy ilyen műtétnek kedvencüket. Tekintve azonban az ivartalanítás előnyeit, mi állatorvosok mindenképp javasoljuk ennek elvégzését. Ez ma már egy rutin eljárás, ami nem igényel éjszakai kórházi kezelést és átlagos gyógyulási ideje 7-10 nap.
Mi történik az ivartalanítás során és után?
A hím kutyák kasztrálása során eltávolítják a heréket, ami meddővé teszi az állatot, miközben megszünteti a hím hormonok, például a tesztoszteron termelését is. A vazektómiás eljárás megakadályozza a szaporodást, miközben a herék és a kapcsolódó hormontermelés megmarad, de ezt kutyáknál ritkán hajtják végre. Ezeknek számos egészségügyi előnye van.
A szukák esetében a még és petefészkek eltávolítását végzik. Esetükben is megszűnnek a nemi hormonok termelése, de a fiatal korban végzett ivartalanítés megelőzhető a késbbi méh-, petefészek- és emlőrák veszélye is.
A kasztrálatlan hím kutyáknál idősebb korban gyakori a hererák. A daganatok gyakran jóindulatúak, azonban nagyra nőhetnek, fájdalmasakká válnak, és néha hormonokat válthatnak ki, amelyek károsak a kutyára. Az ajánlott kezelés a kasztrálás, de a műtét bonyolultabb és nagyobb kockázatokkal jár, mint egy fiatal kutyánál végzett rutinszerű eljárás.
Ezeknél a kutyáknál az életkor előrehaladtával gyakran kialakul egy nagy prosztata, a jóindulatú prosztata hiperpláziának (BPH) nevezett állapot is, melynek gyógykezelése drága és bonyolult folyamat.
Bár a kasztrálás nem nyugtatja meg a kutyákat, csökkentheti a tesztoszteron által vezérelt tevékenységeket, például a viselkedést. A kölyökkorban kasztrált kutyák általában kevésbé barangolnak, és csökkenhet a kutyák közötti agresszió kockázata is. Ráadásul ezzel megakadályozhatod a nem kívánt almokat is.
Miért ivartalanítsam a macskámat?
A macska ivartalanítása, a kutyákéhoz hasonlóan egy egyszerű, rutin eljárás, amit általában 4 hónapos kortól lehet elvégezni. A gyógyulási idő a cicák esetében 4-7 nap.
Az ivartalanított macskák ritkábban keverednek és általában kevésbé kóborolnak ez az otthonuktól. Ha az ivartalanítás mellett döntesz, megóvhatod kedvenced és környezeted a nemkívánt szaporulattól és az időskori méh-, petefészek- és emlőráktól, a szexuális utón és a kóborlás, vagy párzási jogokért folytatott verekedések során szerzett betegségektől. Egy-egy verekedés során nem csak megsebesülhet kedvenced, de elkaphat olyan vírusos fertőzéseket, mint a macskaleukosis (FeLV) és a macska-AIDS (FIV).
Milyen kockázatokkal járhat a kedvtelésből tartott állatok ivartalanítása?
Egyetlen műtét sincs kockázat nélkül, bár az ivartalanítás általános és rutinszerű eljárás. A seb duzzanata vagy fertőzése előfordulhat, de a műtét utáni utasítások betartásával csökkentő ennek kockázata.
Tévhit, hogy az álatok az ivartalanítás után elhíznak. Igaz, hogy a mozgásigényük az ivartalanítás után csökken, de az ivartalanított kutyák és macskák súlygyarapodása nem egyenesn arányos az ivartalanítás megtörténtével. Az elhízás könnyen megeleőzhető, ha kedvenced továbbra is mozgásra és játékra ösztönzöd, valamint figyelsz egészséges táplálására is.