A kutyák helyes táplálása

A tápgyártás a kialakult "piaci harc" miatt rendkívül sokrétűvé vált (szinte már minden fajtának, testméretnek, életkornak kínálnak egyedi receptúra alapján elkészített termékeket) és egy önálló tudományág, a dietetika sorakozott fel mögé.

Mégis ennek dacára hogyan alakulhatnak ki a mozgásszervi bajok?

Az élőlények életműködésük fenntartásához energiát igényelnek. A növekedés fázisában ez az energiaszükséglet duplája az alap energiaszükségletnek.

A növendék kutyák mozgásszervi problémáinak hátterében szinte mindig a túlzott energia-bevitel áll, amit a gyári tápok étvágy szerinti "túladagolása" okoz. Ez azt jelenti, hogy az eb és gyakran a gazda is elégedetlen a gyártó által előírt napi adaggal és pazarló módon "jól lakásig" etet. Ez egyrészt a napi etetési költség tetemes növekedését, másrészt az állatnál túlzott energia- és táplálóanyag bevitelét vonja maga után.

Az intenzív növekedés szakaszában (1-6hó) a csontok növekedése és megszilárdulása bonyolult biokémiai és hormonális folyamatok szabályozása alatt történik és szigorúan kötött az életkorhoz. Az izomzat ugyanakkor az életkortól függetlenül a táplálékkal bevitt energia és táplálóanyag mennyiségétől függően fejlődik (lásd testépítők). Tehát a túlzott energia-bevitel az intenzív növekedés szakaszában nagy és óriás testű fajtáknál (25-80 kg) nagy izomtömeget (testsúlyt) eredményez egy nem kellően szilárd, még nem kifejlett csontvázon. Legnagyobb terhelés a hosszú végtagcsontokat éri, amelyek a túlterhelés hatására elgörbülhetnek.

Az ízületekre is nagyobb terhelés jut, aminek következtében az ízületi porc és körülötte levő lágyrészek is károsodnak (tokok, szalagok). A porc kopik, berepedezik, a szalagok, ínak túlnyúlnak. A kutya teli talpon jár, az ujjai szétnyílnak (medvetalpúság) és a végtag tengelye és az ízületek szögellése is változik, változó intenzitással sántít.

Bevett szokás a csonterősítő és ízületvédő táplálék-kiegészítők (ásványi anyag, vitamin) adása kölyök korban. A legújabb kutatások szerint a csontfejlődési zavarok kialakulása nincs összefüggésben kalcium- és vitamin ellátási problémákkal. A kutyák féléves korukig a bélrendszer fejletlensége miatt nem képesek szabályozni a felszívódó kalcium mennyiségét, így a túlzott bevitel mindenképpen kerülendő!

Az örökletes izületi problémákkal született egyedeknél (váll, könyök, csípő) a nagy izomtömeg és a gyenge csontváz miatt a meglévő ízületi problémák súlyosbodnak és a tünetek a várhatónál korábban jelentkeznek.

Hogyan kerülhetjük el a bajt?

kutya helyes táplálásaSzigorúan csak a termék csomagolásán feltüntetett ajánlott napi adagokat etessük 3-4 részletben fél éves korig. Az éhség enyhítésére és a gyomor teltség érzésének fokozására nagy rosttartalmú zöldségeket, gyümölcsöket, gabonákat (sárgarépa, spárga, cukkini, alma, dinnye, búzakorpa, rozskorpa stb.)

Az ásványi anyag és vitamin kiegészítők mértéktelen adását mellőzzük. A nagy- és óriás testű fajtákat a növekedési szakaszban csak kíméletes fizikai megterhelésnek tegyük ki (napi 30-40 perc séta, kocogás).