Kutyánk helyes táplálása

A fehérjékből is minőségit igényel a macska, csak állati eredetűvel éri be, ellentétben a kutyával, ahol a fehérjetartalom egy része növényi eredetűvel is helyettesíthető. A macska egy-két "ínyenc" egyedtől elé tekintve nem eszik növényi eredetű táplálékot (zöldségek, gyümölcsök), ugyanakkor a kutya szívesen elfogyasztja azt.

Ezekből adódik a gyakran feltett kérdésre a válasz:

Kutya ehet macskatápot, macskát viszont szigorúan tilos kutyatápon tartani!

Mások az étkezési szokások is:

• A macska szépen lassan komótosan táplálkozik a nap folyamán,
  • a kutya szinte minden elé tett eleséget, azonnal felfal.

Ez az alapja annak, hogy a macskát egész nap kitett eleséggel ad libitum (korlátozás nélkül) folyamatosan etetni kell, a kutyát meghatározott etetési időpontok szerint kiporciózott mennyiségű eleséggel kell táplálni életkorától függően napi 1-4 alkalommal.

A kutya kölyökkorában (1-1.5 éves koráig) napi 3-4x-i táplálást igényel, felnőttként 1-2x-it.

Teljesen eltérőek a vízfelvételi szokások is a két állatfajban. Itt is a macska igényessége dominál, hiszen állott vizet nem iszik meg, gyakran inkább szomjazik, emiatt gyakran friss, folyó víz biztosítását igényli (csorgó csapvíz, macska szökőkút stb.).

A kutya beéri gyengébb minőségű állott vízzel is, gyakran még az állott pocsolyákból származót is megissza. Ennek ellenére a kutyának is folyamatosan friss ivóvizet kell biztosítani, főleg a nyári meleg napokon.

A macskákra jellemző az egyfajta ételhez szokás és ragaszkodás (étel addikció), ami sok esetben nehezíti meg gazdájuk vagy állatorvosuk életét például előírt diéta esetén.

Kutyáknál a különféle eleségek váltogatása és annak elfogadtatása nem okoz különösebb gondot, ha az átmenettel történik. Ilyen sok lényegi különbség kedvenceink között és itt csak a táplálásról esett szó. Vegyük ezeket is figyelembe!