Kutya manikűr és pedikűr

Két részből áll:

• a külső a szaruréteg (keratin),
  • a belső az irharéteg, ami a szarut termeli.

Az irharéteg a szaru termeléséhez nagymennyiségű tápanyagot igényel, emiatt rendkívül jó vérellátású, középső részén nagy vastagabb verőérrel. A karom növekedése a hajéhoz hasonlóan periodikus megáll, majd újraindul. A karom havonta 2-3 mm-t nő.

A karom a növekedése során kereszt- és hosszirányban is növekszik, előfordulhat, hogy a legkülső réteghüvelyszerűen leválik. A hosszirányú növekedés során a karom egyre inkább elhegyesedik, rétegei berepedeznek.

A karom szarurétege átlátszó, emiatt a közepén futó vérerek piros színe jól látszik, de a karom szarurétegei között gyakran festékanyag rakódik le, ami a karomnak fekete színt ad.

A fekete karmok vágása okozza a legnagyobb problémát, mivel nehéz behatárolni a középső élő rész helyeződését.kutyamanikür

A karmok természetes kopása függ az állattartási körülményeitől, életkorától, betegségeitől.

Kemény talajon tartott állatoknál a karom kopása lépést tart a növekedéssel, így azok túlnövekedése nem fordul elő, ellenben a lakásban tartott társaiknál, ahol a puha talajkoptató hatása csekélyebb, így gyakran túlnő.

A kölyökkutyák intenzívebben növő lágy kis karmai gyakran tűszerűen nőnek túl, elhegyesednek. Az idős állatoknál a kopás mértéke csökken, így vastag, kemény, bunkós berepedezett karmaik alakulnak ki.

Azon megbetegedések ortopédiai, belgyógyászati egyaránt, amelyek a mozgásaktivitást befolyásolják, a mozgáshiány miatt karom túlnövekedést eredményeznek.

Miért fontos kutyánál is a karomápolás?

Már kölyökkorban az állatok vékony hegyes karma az anyaállatnak kellemetlen horzsolással járó bőrsérüléseket okoznak a szoptatás során, amit a gazda a saját bőrén is megtapasztalhat a gondozássorán.

Kifejlett kutyáknál a karmok túlnövése akár mozgászavart, sántaságot is okozhat. Nem beszélve a horogszerűen megnőtt karmoknál, melyek a talppárnába belenőve gennyesdéssel járó ujjgyulladást okozhatnak. Ezen elváltozások a mellső lábakon belső 1. ujjaknál, a hátsó lábakon a farkas karmoknál, ha van ilyen fontos, mivel ezek nem érik a talajt.

A hosszú karmok elakadva karomtörést, a karom tőből történő kiszakadását idézhetik elő, de nem ritkaság, hogy az ujj ficamodik, törik.

A törött, ficamodott karmok gyakran nehezen gyógyuló, erőteljes fájdalommal, sántasággal járó bakteriális, és gombás karomágy-gyulladást alapoznak meg.