Idegenek a bélben kutyáknál

• Tájékoztatjuk, hogy az ALPHA-VET Állatkórházban az éjszakai betegellátás alapdíja jelenleg 30.400 Ft, amely az alapvető klinikai vizsgálatot, továbbá az éjszakai betegellátás rezsi- és munkadíjait foglalja magában. Az egyéb díjköltségeket (pl. gyógyszerdíj, laboratóriumi vizsgálatok díja, műtéti díj, gyógyászati segédeszközök) az alapdíjon felül számítjuk fel, az adott beteg ellátási igényétől függően.

Ha lenyelésre kerül az idegen tárgy, akkor a nyelőcsőben 2 helyen akadhat meg:

1. a mellkas bejáratánál és
  2. a mellkasban a szív felett.

A nyelőcsőben megakadó:

Idegentestek esetén a legfeltűnőbb tünet, hogy a lenyelt eleség vagy folyadék azonnal visszajön (reflux), főleg, ha tömör képletről van szó. Kimutatásukhoz röntgen és kontrasztos röntgen vizsgálat szükséges. Eltávolításuk endoszkópos módszerrel, vagy nyelőcsőmetszéssel lehetséges.

Az idegentestek gyomorba kerülése esetén:

Sokszor nincsenek tünetek. Több napig, akár hétig is ott tartózkodhatnak (sima felületű apró tárgyak) úgy, hogy nem okoznak tüneteket. Tünetek akkor jelentkeznek, ha a képlet (érdes felületű) a gyomor nyálkahártyáját izgatva gyomorgyulladást okoz. Ebben az esetben gyakori a hányás, amely főleg az eleség elfogyasztása után alakul ki. A hányással a lenyelt idegen anyag (ok) is távozhat (nak), ezzel a kialakult tünetek is végleg megszűnhetnek.

A gyomorban tartósan megbúvó:

Tárgyak étvágytalanságot, a hányogatás miatti fogyást, kiszáradást, és a vér lúgosodását okozzák.

A gyomor kivezető nyílásába ékelődik be:

Ilyenkor a gyomortartalom ürülési zavara miatt gyorsan alakulnak ki a bélelzáródásra jellemző legsúlyosabb tünetek, folyamatos hányás, rendkívül rossz általános állapot, erőteljes hasi fájdalom (a fájdalom nem minden esetben jelentkezik). Diagnosztizálása röntgen és kontrasztos röntgenvizsgálattal lehetséges. Orvoslása altatásban végzett gyomormetszéssel történik.

A leggyakoribb eseteket a vékonybélben elakadó tárgyak adják:

Azok a bélbe jutó tárgyak akadhatnak el, amelyek elérik vagy meghaladják a bél üregének átmérőjét. Szemléltetésül a kiskutyák vékonybél átmérője félujjnyi a nagytestűeké egy, kétujjnyi.

Az elzáródást okozó idegentesteket csoportosítva lehetnek:

1. tömörek (kavics, barackmag, vadgesztenye, gumilabda, üveggolyó),
  2. üregesek (gumicső, csirkecsigolya csont)
  3. hosszú szálúak (zsineg, fonal, zokni, szalámi műbőr).

idegenek a bélbenA bélbe jutó idegentárgyra a bélfal görcsösen ráfeszül, a bélfalban vérkeringési zavar alakul ki, emiatt gyakran a bélfal elhal, kilyukad, és következményes hashártyagyulladást okoz.

Előfordul, hogy a képlet a bélösszehúzódások miatt tovahalad a vékonybél teljes hosszán és a vékony- és vastagbél találkozásánál levő szűk keresztmetszetű billentyűnél ékelődik be. Tömör idegentestek teljes, az üregesek és a hosszúak részleges bélelzáródást okoznak. Az előzőnél a béltartalom tovahaladása teljesen akadályozott, az utóbbinál egy része képes keresztülhaladni rajta.

A teljes elzáródásnál:

Rendkívül súlyos tünetek alakulnak ki,

• hányás,
  • erőteljes hasi fájdalom miatt púposított testtartás,
  • rendkívül rossz általános állapot és
  • gyakran a bélfal elváltozásai miatt nagy mennyiségű friss vér ürül a végbélen keresztül.

A részleges elzáródás:

Tünetei gyakran alattomosak, viszonylag jó általános állapot mellett időnként jelentkező hányogatás hívhatja fel rá a figyelmet.

A diagnosztizálása röntgen (kavics, üveg, fémek) és kontrasztanyagos röntgenvizsgálattal történik (növényi magok, fadarab, műanyag, gumi, szivacs).

A vékonybélben levő tüneteket okozó idegentestek csak műtéti úton távolíthatóak el.

Fontos a minél korábbi diagnosztizálás és gyógykezelés, mert a bélfal károsodásai, a következményes hashártyagyulladás, vérfertőzés, kiszáradás miatti veseelégtelenség könnyen elhulláshoz vezethet.

Ebben az időszakban a kórházi betegek vizsgálatát és kezelését végezzük, ekkor csak az életveszélyes állapotban lévő betegeket és a műtétre érkezőket hívjuk be.

Szombat-vasárnap:ZÁRVA