A kutya táplálék intoleranciája

Különbség van az adagokban is:

• Az allergia dózis független, a tünetek a táplálék fehérje kis mennyiségének felvételére is kialakul és súlyosságát sem a mennyiség határozza meg.
  • A táplálék intoleranciánál a tünetek kialakulása és súlyossága a bizonyos táplálék összetevők mennyiségétől függ.

Az allergiát az eleségben levő bármilyen állati vagy növényi eredetű fehérje összetevő kiválthatja, de gyakori:

• a csirke,
  • marha,
  • hal,
  • szója stb. esetében.

A bélben kialakuló heves allergiás reakció következtében a bélbeli emésztési és felszívódási viszonyok megváltoznak, romlanak, emiatt a tápanyagok rosszul emésztődnek, nem bomlanak le, csekély mértékben szívódnak fel. Ennek az eredménye a bélben fokozott gázképződés, puffadás, hasmenés kialakulása. A bélben levő rosszul emésztett anyagok az egész szervezetre hatást gyakorolnak, általános allergiás reakciót alakíthatnak ki. Ilyenkor viszketegség, bőrpír, bőrduzzanat, csalánkiütés is létrejöhet.

kutyaák tej allergiájaA táplálék intolerancia legkézenfekvőbb példája a tejcukor- (laktóz) és lisztérzékenység (glutén). Ezek enzim hiány miatt létrejövő emésztési zavart okoznak. A tejcukor bontás hiányában a bélben maradva vizet von el a bél falából és így rontja a felszívódási viszonyokat, hígítja a béltartalmat. A következmény híg vízszerű hasmenés jelentkezése.

A lisztérzékenység a glutén nevű fehérje lebontási zavara miatt létrejövő autoimmun betegség következménye. A vékonybelek falában állandó gyulladás jön létre, ami hosszú távon a bélhámkutya haspuffadás és ezen keresztül a bélbeli felszívódási viszonyok végleges károsodásához vezetnek. A következmény has puffadás, hasmenés, folyamatos fogyás, bőrproblémák, szőrnövekedési rendellenességek, pszichés zavarok.

Ezen problémák gyógyítása csak a tüneteket okozó táplálék összetevők teljes megvonásával lehetséges diéta formájában. Ezen betegségek diétás kezelésére már széles tápsor áll rendelkezésre, amelyek teljes értékű táplálékot jelentenek, így nem alakul ki mennyiségi és minőségi éhezés. A tápokban az allergiát okozó fehérjék is előemésztet, állapotban kerülnek felhasználásra, így nem okoznak tüneteket, betegséget.

Akinek a kedvencénél már megállapítottat az említett megbetegedéseket, ne kísérletezzenek velük, hanem tartsák be a megszabott diétát!

Ebben az időszakban a kórházi betegek vizsgálatát és kezelését végezzük, ekkor csak az életveszélyes állapotban lévő betegeket és a műtétre érkezőket hívjuk be.