Veszélyes vérszívó a kutyában- A kullancs

Emiatt perdöntő fontosságú, hogy amennyiben kedvencünkben kullancsot találunk, azt azonnal távolítsuk el! A kullancs eltávolítása történhet speciális kullancskiszedő csipesszel, szemöldökcsipesszel vagy egy határozott mozdulattal, puszta kézzel is. Célszerű a kullancsot a nyakánál, tehát a megduzzadt testi része alatt, közvetlenül a borfelület fölött megfogni és így eltávolítani. A kullancs benzinnel vagy szappanos vízzel történő mosása súlyos hiba, ekkor ugyanis az élősködő elkezd fuldokolni, és a benne lévő kórokozókat beleöklendezi kedvencünkbe.

1. Milyen betegségeket terjeszthetnek a kullancsok?

A kullancsok által terjesztett legveszélyesebb betegségek kutyában a Lyme-kór és a babesiosis, védőoltás Magyarországon csak a Lyme-kór ellen létezik.

1. Hogyan kerülnek a kullancsok az állatokra?

Kullancs a kutyábanA kullancsok főleg a dúsabb növényzetű ligetes, fás, bokros, gazos, elhanyagolt területeken fordulnak elő különösen nagy számban, de napjainkban már szinte mindenhol jelen vannak, így a családi házak kertjében is. Emiatt olyan kutyák is találkozhatnak kullancsokkal, akiket egyáltalán nem visznek sétálni.

Tévhit, hogy a kullancsok a fák tetejéről „vetik magukat” áldozataikra, ugyanis még a kifejlett példányok sem másznak 150 cm-nél magasabbra, így az igazán veszélyesek a csalitos, bokros területek lesznek. Nagyon fontos, hogy a kullancsok aktivitása nem az évszaktól, hanem a hőmérséklettől függ, így enyhe tél esetén gyakorlatilag egész évben számolnunk kell azok kártételével.

Nemcsak a kifejlett kullancs, hanem valamennyi mozgásra képes fejlődési alak szív vért, ezek ugyanúgy hordozzák az emberre-állatra veszélyes kórokozókat, mint a kifejlett egyedek.

1. Hogyan lehet védekezni a kullancsok ellen?

A kullancsok elleni védekezésnek 2 alapvető módja ismert:

• Az ún. spot on készítmények, melyeket az állat bőrére kell csepegtetni, általában 1 hónapos védettséget Az egyes készítmények hatékonysága között eltérések vannak, ezért javasoljuk, hogy mindig kérje ki állatorvosa véleményét.
  • Számtalan olyan nyakörv kapható, amelyek állítólag kullancsellenes hatással is bírnak, de csak az állatorvosoknál, állatpatikákban beszerezhető nyakörvek bírnak tényleges kullancsellenes hatással.
  1. Miért nem adnak megfelelő védelmet az áruházi kullancs kegyszerek?

Az állateledel boltokban, áruházláncokban fellelhető, általában olcsó és színes nyakörvek döntő többsége SEMMILYEN kullancsellenes hatással nem rendelkezik!

Ennek az az oka, hogy ténylegesen védelmet nyújtó nyakörvek hatóanyaguk miatt gyógyszernek minősülnek, így azokat csak szakember árulhatja. A különböző spray-k, porok legtöbbjének hatékonysága megkérdőjelezhető és általában csak rövid ideig (néhány napig) nyújtanak védelmet. Az egyre jobban elterjedő mágneses, ultrahangos és egyéb „bionyakörvek” semmilyen tudományosan bizonyított hatékonysággal nem rendelkeznek. Fontos megjegyezni, hogy súlyos kullancsveszély esetén szükség lehet a különböző készítmények kombinálására, ezért a hatékony védekezésről mindig kérdezze meg állatorvosát.

1. Hogyan fertőzhetnek a magyarországi kullancsok?

A Magyarországon élő kullancsok közül 6 faj veszélyezteti az embereket és az állatokat. A kullancs közvetítette fertőzések leggyakrabban szúrással (nyállal) történnek. A kullancs azonban más módon is fertőzhet. A kullancs székletében is lehetnek kórokozók. A széklet beszáradása után az felporzik, s így a közelben lévő ember vagy háziállat légúti fertőzést szenvedhet. A bőrsebbe került széklet is fertőzhet. Az elhalt kullancs testében élve maradnak a mikroorganizmusok, és a tetem porladása után is megvan a belégzéses fertőződés lehetősége. A széklet és a tetem porladás után az állattartó épületek és a ritkán használt hétvégi bungalók takarítása során fertőződhetünk. A természetben legelő birka, kecske, vagy tehén nyers tejének jóleső kortyolásakor is fertőződhet az óvatlan kiránduló a kullancs által a kérődzőkbe juttatott kórokozótól. A kullancsok terjesztette kórokozókkal fertőzött erdei állatok testváladékaikkal szennyezik a növényzetet és a természetes vizeket, ahol közvetett úton mi is fertőződhetünk. A fertőzött kullancs vagy ürüléke lenyelésével is bekövetkezhet a fertőződés, elsősorban kisgyermek és kutya esetében.

(forráswww.kiltix.hu)

Videó a kullancsokról

1. Mi a kullancsok okozta két legfontosabb betegség Magyarországon?

A két legfontosabb betegség, amit meg kell említeni

• A babeziózis és a
  • Lyme-borreliózis.
  1. Babeziózis

A kutyákat megbetegítő Borellia canis egy egysejtű élősködő, amely a vörösvérsejteket roncsolja. A betegség első tünetei a magas láz (esetenként elmaradhat), bágyadtság, súlyos esetben a kutya lábra sem tud állni. A gazdiknak még a véres vizelet szokott feltűnni. A lappangási idő 1-2 nap.

1. Lyme kór

A Lyme-kórt a Borrelia burgdorferi nevű spirocheta (baktérium) különböző altípusai okozzák. A tünetek kevéssé kézzel foghatóak, mint a babeziózis esetében. Ennél a betegségnél a lappangási idő több hét. A tünetek: visszatérő magas láz, ízületi fájdalom, esetleg idegrendszeri tünetek. Gyanú esetén vérvizsgálattal lehet igazolni a betegséget.

Fontos, hogy a Lyme-kórra mi is fogékonyak vagyunk!

Soha ne a kezünkkel likvidáljuk a kullancsokat és alaposan mossunk kezet. Javasolt a kullancs-eltávolító kanalak használata így nem kell szabad kézzel hozzáérni a kullancsokhoz.

Szívesen dolgoznál egy stabil vállalati háttérrel rendelkező, hosszú távú munkalehetőséget biztosító cégnél? Jelentkezz hozzánk! Küldd el önéletrajzodat a karrier@alpha-vet.hu e-mail címre, melyben kérjük, jelöld meg az általad betölteni kívánt munkakört és a bérigényedet.

E-mail: korhaz@alpha-vet.hu