Vakcinázási hibák

2.) Az oltóanyag tulajdonságai

Fontos tudni, hogy bár a legtöbb vakcina igen hatékony, egyik sem garantál 100 %-os védelmet.

3.) A kutya nem egészséges a vakcinázás pillanatában

Nagyon lényeges, hogy a páciens immunrendszere tökéletesen működjön a vakcinázáskor, azért hogy válaszolni tudjon az oltásra. Amennyiben az immunrendszer fejletlen, ezt nem tudja megtenni. Ha az állat éppen beteg és az lenyomja az immunrendszerét, megint csak nem fog megfelelően válaszolni. Amennyiben például lázas, az immunrendszere azzal lesz „elfoglalva” és gyengébb választ ad az oltóanyagra. Éppen ezért elengedhetetlenül fontos az, hogy a vakcinázás előtt közvetlenül az állatot alaposan vizsgálja meg az állatorvos! A testhőmérséklet mérése nagyon fontos, lázas állatot nem szabad vakcinázni! Az alapos fizikális vizsgálat nélkül történő vakcinázást nem szabad megengedni. Az állatot akkor is alaposan át kell vizsgálni, hogyha azelőtt napokkal vagy hetekkel azelőtt már meg volt vizsgálva! Nem a vakcina beadása a lényeg, mert azt bármelyik állattartó el tudná végezni, hanem az alapos állatorvosi fizikális vizsgálat!

4.) Fajtánkénti különbségek

Egyes kutyafajták érzékenyebbek bizonyos vírusokra. Régóta megfigyelték, de az utóbbi időben vált ez nyilvánvalóvá például Rottweilereknél és kutyák parvovírusánál. A Rottweiler kölykök igen nagy százaléka kapja meg ezt a betegséget, annak ellenére, hogy rendszeresen vakcinázzák őket.

5.) Az anyai ellenanyagok közrejátszása

Az újszülött kölykök az anyától immunfehérjéket kapnak. Ezeket anyai vagy maternális ellenanyagoknak, antitesteknek nevezzük. Ezek az anyai, ellenanyagok azok ellen a kórokozók ellen védik az újszülöttek, ami ellen az anyai is védve van. Ezek a fehérjék csak néhány hétig vannak jelen a kölyök szervezetében, azzal arányosan, hogy az anya mennyire volt védett ezek ellen. Például, ha az anya immunstátusza veszettség ellen igen magas, a kölyökben az ellenanyagok 3 hónapon keresztül megtalálhatóak. Ha az anya védettsége alacsony szinten mozog, akkor csak hat hétig. Amíg ezek a fehérjék jelen vannak, a kölyök védve van veszettség ellen, azonban ezek az antitestek blokkolják a vakcinák hatékonyságát. Így tehát ha a kölyök az előtt kap veszettség ellen oltást, hogy ezek az ellenanyagok eltűnnének, a vakcina hatástalan lesz és nem fog kifejlődni megfelelő immunitás a veszettség ellen. Ez a feltétel igaz a vakcinák egyéb komponenseire is, tehát az időleges immunitás, amit az anyától kap a kölyök, blokkolja a vakcinák hatékonyságát.

Például az anya a parvovírus ellen is immunitást biztosít, ami elég hosszú ideig tart, akár 4 hónapig is egyes kutyákban. Ezért egyes esetekben az a legbiztosabb, ha a kutya kap még egy monovalens parvo vakcinát, miután a teljes oltási sort végigoltotta az orvos, ez általában a 20. hétre esik.

A fentiek alapján elméletileg akkor kéne vakcinázni, amikor a maternális ellenanyagok már nem találhatóak meg a kutya szervezetében és a kölyök már fogékony a kórokozó baktériumokra és vírusokra. Azonban nem túl gyakorlatias ezt az időt meghatározni minden egyes vakcina-komponens esetében. Természetesen meg lehetne tenni, de az borzalmasan nagy kiadással járna.

Az állatorvosok által javasolt oltási sor különböző vakcinák meghatározott időben történő beadatását jelenti. Ezek a beadatott oltások az esetek igen nagy százalékában sikeresek és védenek. Azonban, ha az anyai ellenanyagok eltűnnek még a következő oltás előtt, és a kölyök fogékony a kórokozókra, akkor sajnos megbetegedhet.

A probléma megoldása számos különböző oltás beadása lenne egy előre meghatározott oltási sorban. Ez azt jelentené, hogy a kölyköket 6 és 20 hetes koruk között mintegy 10-14 naponta oltanánk be különböző vakcinákkal. Ez a lehetőség igen nagy kiadással járna. A jelenlegi 3-4 vakcina helyett 6-8 oltást kéne beadni, természetesen a kiadás ennek megfelelően nőne. A lehetséges előnyök és kockázatok természetesen megbeszélhetőek az állatorvossal.