Vakcinázással kapcsolatos kérdések és válaszok

4.) Adható-e kisebb fajtáknak kevesebb adag, hogy a vakcinázás okozta káros hatásokat kiküszöböljük?

Nem, az adag egységesen 1 ml, mert ez a gyártók által meghatározott minimum immunizáló dózis.

5.) Egy nagytestű kutyának ugyanaz a mennyiség adandó, mint pl. egy csivavának?

Igen. A gyógyszerek adagolása általában testtömeg függő, azonban a vakcinák esetében a minimum immunizáló dózis a mérvadó.

6.) Oltható-e szedált állat?

Az a legjobb, ha nem tesszük, hiszen hiperszenzibilitási reakció léphet fel, ami hányással és következményes aspirációval járhat. Ezen kívül az anesztetikum, amit alkalmazunk, immunmoduláns hatású lehet.

7.) Vakcinázható-e vemhes állat?

Nem, mind a módosított élővírusos, mind az elölt vakcina adása lehetőleg kerülendő a vemhesség idején.

8.)  Oltható-e immunszupresszáns vagy citotoxikus terápia alatt álló állat, vagy amelyik immun-mediált kórképben szenved (pl. autoimmun betegségek, hiperszenzitív állapotok)?

Nem, különösen a módosított élővírusos vakcinák kerülendők, mivel megbetegíthetik az állatot. Az elölt vírust tartalmazó vakcinák hatékonysága kérdéses, vagy súlyosbíthatja a meglévő immun-mediált kórképet.

9.) Az immun szupresszív kezelés befejezése után mennyit kell várni a vakcinázással?

Minimum 2 hetet.

10.) Olthatok-e minden héten, ha az állat a betegségek szempontjából különösen veszélyeztetett?

Nem. Az oltások nem adhatók két hétnél sűrűbben, még akkor sem, ha különböző vakcinákról van szó.

11.) Mikor kell a legutolsó oltást beadni egy kölyökállatnak az oltási sor alkalmával?

A 16. hét táján.

12.) Adható-e először elölt, majd egy későbbi időpontban ugyanazon betegségre módosított élővírust tartalmazó vakcina?

Nem. Az elölt vírust tartalmazó vakcina erőteljes ellenanyag választ indukálhat, amelyek a módosított élővírusokat semlegesíteni fogják, meggátolva ezzel az immunitás kialakulását. Az a legjobb, ha először módosított élővírust tartalmazó vakcinát (MLV) adunk, majd ha szükséges, a következő oltás elölt vírussal történjen.

13.) Adható-e parenterálisan módosított élővírusos, intranazális Bordetella vakcina?kutya oltások

Nem. A vakcina súlyos helyi reakciót, sot esetleg az állat elhullását is okozhatja.

14.Adható-e elölt, parenterális adásra ajánlott Bordetellavakcina intranazálisan?

Nem, ez nem alakít ki specifikus immunválaszt. Intranazálisan csak élővírusos vakcina adható az előírásnak megfelelően.

15.) Van-e valamilyen elővigyázatossági szabály a módosított élővírusos FHV-1/FCV vakcinák parenterális alkalmazásakor macskáknál?

Igen. A nyálkahártyákkal (orr nyálkahártya, kötőhártya) való közvetlen érintkezést kerülni kell, mivel a vírus itt megtelepedhet és megbetegítheti az állatot.

16.)  Használhatók-e holisztikus készítmények az állatok immunizálására?

Nem, semmilyen betegség megelőzésére nem alkalmasak. Mivel antigént nem tartalmaznak, nincs immunizáló hatásuk.

17.) Kell-e olyan kutyákat és macskákat immunizálni, amelyeknek a kórtörténetében vakcinázás okozta mellékhatások vagy immun-mediált kórképek (pl. csalánkiütés, arctájéki ödéma, anafilaxiás reakció, az injekció helyén sarcoma kialakulása, autoimmun megbetegedés, stb) szerepel?

Ha a vakcina, ami gyaníthatóan felelőssé tehető a nemkívánatos hatásokért, egy „core vakcina” (“az állatfaj minden egyede számára szükséges”) vakcina, szerológiai tesztre van szükség. Ha az állat szeropozitív (CDV, CPV-2, FPV elleni antitestek mutathatók ki), a vakcina ismétlése nem szükséges. Ha a vakcina egy “nem core vakcina” (“az állatfaj nem minden egyede számára szükséges”) vakcina (pl. Leptospira törzset tartalmaz), fontos az évenkénti, vagy akár 6 havonkénti újra vakcinázás.