Kutya fogápolás felsőfokon

A fogkövesség kialakulása egy folyamat. Azzal mindenki tisztában van, hogy a szájüreg nem egy steril zóna, rengeteg baktérium található benne, melyek elszaporodva megváltoztatják a szájüregben uralkodó sav- bázis-egyensúlyt (pH-t), ami különböző anyagok kicsapódásához vezet, s ez fokozza az esetlegesen a fogra már lerakódott lepedék megvastagodását, „megkövesedését”. A rágás maga egy mechanikai tisztítást tesz lehetővé, illetve a termelődő nyál is segít a pH egyensúlyban tartásában.

Ha nem is ismerjük magát a folyamatot teljes valójában, azt mindenképpen illenék tudnunk, hogy miért fontos kedvencünk fogait ápolni, miért kell rágókákat, fogtisztító jutalomfalatokat, esetleg fogkefét venni a kutyánknak!

Termék ajánló: kapcsolódó link

A lepedék, ami többnyire a fogak ínyhez közeli felületén rakódik le, idővel megvastagszik és akár teljesen belepi a fogzománcot. Otthon ezt a réteget nem lehet eltávolítani. Senki ne kísérelje meg otthon bármiféle eszközzel lekapargatni, mert ha sérüléseket idézünk elő a fog felszínén (akár látszik, akár nem), az csak felgyorsítja azt a folyamatot, melynek eredményeképpen kihullik.

Ez a kialakult barnás színeződésű lepedék, fogkő folyamatosan irritálja, nyomja a fogínyt, ezáltal annak gyulladását, sorvadását idézi elő, védekezőképessége csökken, így a fogkőben megtelepedő és elszaporodó baktériumok akár be is törhetnek a véráramba, szóródhatnak, és súlyos szisztémás betegségeket idézhetnek elő (szívbelhártya-gyulladás, vesebetegség, tüdő-, májkárosodás, vemhes állat esetén átjuthatnak a placentán!, emésztési zavarok). Sajnos, mikor már ilyen stádiumban kerül állatorvoshoz az állat, gyakran nagyon rossz állapotban van, és egy „szimpla” fogkő-eltávolítás ilyenkor már nem elég, a kialakult betegséget is minden esetben kezelni kell!

Honnan lehet tudni, hogy már nagy a baj?

Ha azt tapasztaljuk, hogy a kutyánk egyre válogatósabb, inkább a lágy eleséget eszi, vagy már nem is akar enni, illetve szemmel láthatóan barnás-sárgás lepedék, fogkő borítja a fogak felszínét, sötétvörös marginális csík húzódik az ínyen, érezhetően bűzös az állat lehelete. Ha ilyet tapasztalunk, azonnal forduljunk állatorvoshoz!

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy már fiatal korban el kell kezdeni a fogazat ápolását, mivel ez egy folyamat, vagyis mire olyan mértékű lesz a fogkő, hogy komolyan veszélyezteti a fogak megmaradását, illetve az állat egészségét, előfordulhat, hogy már az idős kora is rizikótényezőként merül fel. Ennél fogva az altatás – mivel a fogkő-eltávolítást minden esetben bódításban végzi az állatorvos – és az ébredés rendkívüli figyelmet igényel és kockázattal jár!

A fogkő leszedése közben gyakori tapasztalat, hogy 1-2 fogat sajnos el kell távolítani, illetve néhány már egyszerűen magától kihullik pusztán a felrakódások eltávolítása közben, mert a fog maga már korábban elhalt a mérhetetlen nagy fogkő alatt, illetve a folyamatosan gyulladásban lévő ínyben. Sokan gondolják úgy, hogy nem akarják kedvencüket fogak nélkül látni, és sajnálgatják őket, hogy nem tudnak már kemény dolgokat rágni. Fontosnak tartom hangsúlyozni a fentieket! Jobb minél előbb kihúzni a már amúgy is haldokló, mozgó fogakat, és mielőbb megtisztítani a fogsort a fogkőtől, mert a folyamatos ínygyulladást semmilyen állat nem viseli el sem rövid, sem hosszú távon!

Súlyos egészségkárosodást okozhat, ha azt hisszük, jobb bent hagyni egy rossz fogat, mint kihúzni azt! Az állat nem fogja kevesebbnek érezni magát azáltal, hogy hiányzik pár foga, viszont nagyon hálás lesz nekünk, ha meggyógyul a gyulladt, fájdalmas ínye, és újra tud majd jóízűen enni.

A sokszor 10-14 éves barátságunkat kockáztatjuk azzal, hogy egy ilyen viszonylag egyszerűen megelőzhető dolog felett elsiklunk, és nem fordítunk kellő figyelmet állataink fogazatának védelmére. Egy betegséget mindig sokkal könnyebb megelőzni, mint gyógykezelni!

Fontos már a kölyökkortól gondoskodnunk kedvencünk fogazatának megfelelő ápolásáról! A fiatal kutyák ösztönösen rágcsálnak mindenfélét, ez gyakran probléma is egy-egy családban. Érdemes a teljes fogváltást követően, ami 7-8 hónapos korra biztosan befejeződik, intenzíven odafigyelni a fogak ápolására. Vannak különböző rágókák, amelyek olyan anyagból készülnek, amit nem bír könnyen szétrágni a kutya, rengeteg -féle fogtisztító jutalomfalat is létezik már, illetve meg lehet próbálni kölyökkortól hozzászoktatni kedvencünket a fogmosáshoz. Bizony, léteznek már fogkefék és fogkrémek is hűséges barátainknak! Bármilyen otthoni fogápolásba is kezdünk, érdemes előtte egy állatorvossal megnézetni a kutyánk fogait, és az esetlegesen kialakult fogkövet leszedetni, mert a már gyulladt ínyű, fogköves fogakat nem szabad és nincs is értelme mosogatni.

A napi rendszeres fogmosásaink alkalmával gondoljunk kedvencünk fogainak ápolására is!

Írta: Dr. Dénes Angéla