A kutyák fogazata a ragadozó, húsevő életmódhoz alkalmazkodott. Fogazatuk felépítése lehetővé teszi, hogy zsákmányukat megragadják, széttépjék, és megrágják. Kedvenceink sem teljes fogazattal születnek, náluk is vannak tejfogak, fogváltás és maradó fogak. Ez utóbbiakra, illetve ápolásukra igenis időt kell fordítanunk, mert nem olyanok, mint például a cápák, ha kiesik egy foguk, pótlódik rövid időn belül. Ha egy maradó fogat elveszít az állat – ugyanúgy, ahogy embernél – azt már soha nem kapja vissza
Mi is az a fogkő, és miért olyan fontos leszedetni, milyen problémákat okoz
Ezekre a kérdésekre keresünk választ az alábbiakban.
Bővebben: Kutya fogápolás felsőfokon
"Ma már az előre legyártott tápok, konzervek világában a kutyák egyre kevesebbet rágnak, pedig a fogak egészsége szempontjából számukra fontos a mechanikai tisztítás, vagyis "fogmosás". A kutya fogán is lerakódik táplálkozáskor lepedék, és kialakul a fogkő, fogágy betegség, ínygyulladás, majd a fogak elvesztésének folyamata.
Ennek megelőzésére fontos már a kölyökkortól gondoskodnunk kedvencünk fogazatának megfelelő ápolásáról! A fiatal kutyák ösztönösen rágcsálnak mindenfélét, ez gyakran probléma is egy-egy családban. Érdemes a teljes fogváltást követően, ami 7-8 hónapos korra biztosan befejeződik, intenzíven odafigyelni a fogak ápolására.
Vannak különböző rágókák, amelyek olyan anyagból készülnek, amit nem bír könnyen szétrágni a kutya, rengeteg - féle fogtisztító jutalomfalat is létezik már, illetve meg lehet próbálni kölyökkortól hozzászoktatni kedvencünket a fogmosáshoz.
Bővebben: Kutya szájhigiénia és fogápolás