Nyaralunk-jöjjön velünk vagy maradjon otthon a kutyánk?

1. Az út hosszúsága, időtartama és a szállító jármű fajtája is fontos tényező. A ritkán utazó, ahhoz nem szokott egyedek sokszor szoronganak, nyugtalanok és a félelem miatt nyálzanak, hánynak, vizeletet, székletet ürítenek önkéntelenül. Ez az állat és gazdája számára is rendkívüli kellemetlenségeket okozhat hosszú utakon saját vagy tömegközlekedési járműveken. Zsúfolt tömegközlekedési járműveken nyári hőségben kutyánk ugyanolyan rosszul érzi magát, mint mi emberek.
  1. A nyaralási célállomásunkon levő körülmények is befolyásolhatják döntésünket, a szálláshelyre, szórakozóhelyekre, vízpartra bevihető-e kedvencünk. Manapság már Magyarországon és külföldön is egyre több olyan szálláshely kínálkozik, ahol társállatunkkal együtt nyaralhatunk.

Ha a körülményeket mérlegelve döntünk az itthon tartás mellett, akkor gondozóról vagy panzióban való elhelyezésről is gondoskodnunk kell.

Gondozónak érdemes olyan személyt választani, akit az állat már jól ismer, családtag, rokon, kutyás barát, közvetlen jó szomszéd, akit távollétünkben is bizalmas társként tud kezelni. A leendő gondozóhoz már időben szoktassuk hozzá. Jelenlétünkben vizsgáljuk meg, hogyan viszonyulnak egymáshoz.

Részletesen beszéljük át elvárásainkat, kívánságainkat, nehogy utólag alakuljon ki ebből nézeteltérés, harag.

Sokan tartanak a panziózástól másoktól hallott rossz tapasztalatok miatt (tisztaság, táplálás elégtelensége, marakodás, megbetegedés),de előzetes körültekintő tájékozódás után kiválasztható az igényeinknek megfelelő hely. Tanácsos többször elvinni a kiválasztott helyre, hogy ismerkedjen a környezettel. A jól szocializálódott kutya könnyen feltalálja magát az ismeretlen helyen is, az ingerszegényebb környezetben nevelkedett, félénk egyedek komoly pszichés károsodást szenvedhetnek

A gondozóval közöljük a kutya napi életritmusát, étrendjét (különös tekintettel, ha diétára kényszerül-vese-, májbetegség, bőrproblémák), szükséges gyógyszerezését (szívbetegség, asztma, hormonkezelés). Vigyük vele együtt kedvenc játékait, takaróját és otthoni etető edényeit.

A panzióba vitel előtt ellenőrizzük az oltások érvényességét, vizsgáltassuk meg állatorvossal, nehogy esetleg lappangó betegség legyen rajta úrrá már a kezdetek alkalmával. Ezzel magunkat és a gondozót is számos feszültégtől kímélhetjük meg. Fontos a parazitamentesítés oda vitel előtt és el hozatal után is, mivel kutyaközösségbe kerül, ahol egymást fertőzhetik.

Nem utolsó sorban érdemes előre tisztázni a tartási költségeket, mivel nagy testű állatok tartási költsége napok alatt tetemes összegre duzzadhat.

Ezek figyelembevételével sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat és ebünket, amik a jól eltöltött szabadságunkat is beárnyékolhatja.