Ha nyár, akkor strand, de kutyával is?

Amennyiben valamely szomszédos ország az úti cél van lehetősége a kutyáját úsztatni! Ausztriában, Horvátországban teljesen máshogy állnak ehhez a kérdéshez az idegenforgalomban. A tengerparton is található megfelelő terület kedvenceink számára, s a szálláshelyeken sem akadály a négylábú, általában 5 eurós napi árat kell fizetni utánuk.

Tehát ha külföldön vagyunk, biztosan jól látható módon ki van táblázva az a rész ahol szabad fürdetni kedvencünket. Csak a kijelölt helyen tegyük ezt! Azért fontos betartani a szabályokat, mert ezek a partszakaszok ellenőrzöttek, valamint a kutya úsztatására FELKÉSZÍTETTEK! Garantált a probléma-mentes kikapcsolódás!Amennyiben mégis itthon próbálkoznánk meg az úsztatással:

Ne vigyünk soha folyó vízbe úsztatni kutyát, még akkor sem, ha rutinos úszó!

A folyó vizekben vannak ugyanis olyan áramlatok, amelyek a kutya életét követelhetik!

Fontos, hogy biztonságos partszakaszt válasszunk, ahol a kutya könnyedén tud be- illetve kijönni a vízből.

Ne vigyünk be hideg vízbe kutyát!

A hideg víz fogalma relatív, vannak fajták, amelyek jól bírják a hideg vizet (például a retrieverek, vagy a német vizslák), ugyanakkor kivételek mindig vannak. Talán elfogadhatjuk általános szabálynak, hogy ne fürdessük a kutyát, ha a levegő 22-23 foknál hidegebb és a víz nincsen minimum 20-22 fok. Természetesen megfelelő tréningezéssel, jóval hidegebb körülmények között is képesek a kutyák vízben „lubickolni”, igaz az már nem a kellemes időjárás miatt lesz élvezetes a kutya számára, hanem a munka miatt, amiért bele kell mennie a vízbe (pl.: a vadászkutyák esetében)

A fokozatosság elvét - mint mindig-, itt is be kell tartanunk!

Győződjünk, meg az ajzat minőségéről, amennyire csak lehet, nehogy összekaszabolja a kutyánk lábát valami! Amennyiben ilyen eset történik, fennáll a lehetősége, hogy számos fizikai és mentális probléma merül fel kedvencünknél a későbbiekben a vízzel, az úszással kapcsolatosan.

Nem minden kutya tud elsőre úszni!

Amelyik be sem akar menni, azt nem szabad erőltetni, bedobni pedig tilos! Ezeket a kutyákat otthon, pár cm mély vízben kezdjék el szoktatni. (Kiváló eszköz ehhez egy régi babakád, vagy egy műanyag homokozó vízzel megtöltve.) Ha ezzel megvagyunk és kedvencünk már nem retteg a víztől, akkor a tóban következő fürdetéshez - biztonsági okokból - használjunk direkt erre a célra kitalált úszómellényt, amihez már hetekkel az úsztatás előtt hozzá kell szoktatni a kutyát.

A kutyát mindig pórázon vigyük be a vízbe, hiszen ha fel van hevülve a teste, rá is ugyanazok a veszélyek leselkednek, mint ránk, emberekre. Először csak annyira vigyük be, hogy maximum a könyökéig érjen a víz, lassan mossuk le hasa alját, és egy-két perc elteltével már gond nélkül beengedhetjük. Soha ne engedjük be a vízbe ezen lépések megtétele előtt kedvencünket!

Vegyük le a bolha nyakörvet a kutyáról!

Legyen rajta lehetőleg speciális nyakörv, ami nem nedvszívó. Ez azért kell, mert ha segítségre szorul a kutya, ennél fogva sokkal könnyebb kihúzni a vízből (ilyen spéci nyakörveket, vagy a fentiekben említett úszómellényt beszerezhetik az Alpha-Zoo szaküzleteiben is).

Sétálgassunk először néhány percig a sekély vízben a kutyánkkal!

strandolás kutyávalLátni fogjuk szinte egyből, mennyire bátor kedvencünk, fokozatosan engedjük egyre beljebb a kutyát. Én minden esetben automata pórázt (Flexit) használok. Amikor egy félénkebb, bizonytalanabb kutyát tanítok úszni, mindig megkeresem a megfelelő motivációt. Először mindig én megyek beljebb mert a legerősebb motiváció minden esetben a gazda. Ilyenkor bíztatva magamhoz hívom a kutyát. A szörf ruha erősen ajánlott ebben az esetben, mert amikor odaér, hozzánk kutyánk igen csúnyán össze tud karmolni minket. Amikor már magabiztosabban mozog a kutya a vízben, akkor veszem elő valamelyik kedvenc játékát, és azzal játszom vele. Persze ezek is spéci, úgynevezett vizes játékok, amelyeket szintén az Alpha-Zoo üzleteiben szerzek be.

Termékek:link

Ügyeljen rá, hogy ne igyon sokat a vízből kedvence miközben lubickol!

Könnyen összeszedhet ugyanis különböző betegségeket, amelyeknek komoly következményei is lehetnek!

A fürdőzés befejeztével töröljük át jól a kutyust!

Ügyeljünk arra, hogy a vizes kutyát ne tartsuk a tűző napon, mert igen hamar hőgutát kaphat. Miért is? Mert a vízcseppek úgy működnek, mint egy nagyító, felerősítik a nap sugarait.

Ellenőrizzük a szemét és a fülét a fürdés után.

Bármilyen elváltozást, vagy szokatlant tapasztalunk, forduljunk állatorvoshoz!

Sok sikert és kellemes időt kívánok minden kutyásnak!

Nyakas Gábor

Alba Dog Center, Székesfehérvár