Álmos kutya

Például a kölykök és idősek, nagy testűek többet, a munkakutyák, őrző-védő, vadász, pásztor kevesebbet alszanak. A kutyák átlagosan 12-18 órát alszanak, de ettől lényegesen hosszabb is lehet az alvással eltöltött idő, hiszen gyakran unaloműzőként is igénybe veszik az alvást. Egy társaságban élő kutya a környezete miatt is sokkal aktívabb, éberebb, mint az ingerszegény környezetben élő magányos társa. Gyakori jelenség, hogy a kutya éjszaka ébresztgeti gazdáját. Ezt megelőzendő érdemes estére kifárasztani interaktív játékokkal, hosszú sétákkal, majd azt követő etetéssel nyugalomra bírni. Fáradt kutya éjszaka nyugodtabban alszik.

Elalvás előtt 2 órával történő etetés az emésztési fázis miatt nyugodtabbá teszi az alvást. Érdemes a tervezett alvási időpont előtt széklet és vizeletürítésre szoktatni. Éjjelre csak kis mennyiségű vizet hagyjunk előttük, főleg a bepisilős egyedeknél.álmos kutya Rémisztően hathat a gazda számára, ha kutyája alvás közben elkezd nyüszíteni, ugatni, vonyítani vagy a lábaival kapálózni. Ijedtségre semmi ok, hiszen ezek a jelenségek a normál alvás részei.

A kutyáknál is megfigyelhetőek felületes, csendes, nyugodt SWS alvási fázisok és mélyebb, szemmozgással és álomképek megjelenésével járó REM szakaszok. Az emberrel ellentétben, ahol 4-5 ilyen 90 perces fázis követi egymást váltakozva, kutyánál 20 darab 15 perces alvási periódus váltakozik. SWS fázis alatt nyugodtan alszik az állat, ritka mélyeket lélegzik, csökken a szívverése, leesik a vérnyomása, sőt a testhőmérséklete is csökken. Ebből az állapotból az állat könnyen ébreszthető és ez nem okoz benne feszültséget. A REM szakaszban következik be a mély alvás stádiuma, amely alatt intenzív szemmozgás kíséretében álmodik az állat. Az agy ilyenkor aktív munkát végez, gyakori az intenzív játék vagy a zsákmány üldözése. Ilyenkor történik a napi új információk feldolgozása és rögzítése, emiatt a kölyökkutyáknál ez a fázis hosszabb. Ez a szakasz a teljes alvás mindössze 10 %-a.

REM fázisból nehezen ébreszthető az állat, hirtelen ébresztés következtében zavartság, feszültség, sőt még harapás formájában megnyilvánuló agresszivitás is előfordulhat. A kutya alvási pozíciója is jellegzetes, jól illusztrálja lelki nyugalmat. A nyugodtan alvó állat kifli alakban összegömbölyödve, vagy melegebb környezet esetén kinyújtózva felfelé néző hassal alszik, izmai ellazultak. A lelkileg feszült állat nyugtalan, izmai feszesek, nem jut a mély alvás állapotába. A nyugodt alvás az állatok számára is nélkülözhetetlen, hiszen ekkor újulnak meg testileg, lelkileg. Az alvási ciklusok felborulása esetén vagy álmatlanság gyötrelmei miatt betegség (fájdalom, diszkomfort érzés, lelki sérülések) húzódhat meg a háttérben.

Ügyeljünk a nyugodt, békés alvásra kedvenceinknél is!

Szívesen dolgoznál egy stabil vállalati háttérrel rendelkező, hosszú távú munkalehetőséget biztosító cégnél? Jelentkezz hozzánk! Küldd el önéletrajzodat a karrier@alpha-vet.hu e-mail címre, melyben kérjük, jelöld meg az általad betölteni kívánt munkakört és a bérigényedet.

E-mail: korhaz@alpha-vet.hu