Mindennapi gondoskodás a kutya egészségének megőrzése érdekében is

Sok értékes információhoz juthatunk kutyánk egészségi állapotát illetően simogatás, vagy szőrápolás közben, ilyenkor felfedezhetjük azokat a duzzanatokat, csomókat is, amelyek rejtett elhelyezkedésük miatt addig nem vettünk észre. Takarmányozási hibára, vagy betegségre utalhat az is, ha a szőr fénytelen, száraz.

Nem árt az állat jól látható testrészeit rendszeresen átvizsgálni, a szem, a fül gyulladás okozta kipirulása, váladékozása azonnali beavatkozást igényel, különösen akkor, ha az állaton a fájdalom jelei is látszanak. Kedvencünk viselkedésében jelentős változás áll be akkor, ha megbetegszik, de ez a változás a kor előre haladtával is megfigyelhető.

A kutyák 7 éves életkor felett belépnek a „senior klubba”, de ez nem feltétlenül jelenti életük alkonyát, még sokáig élvezhetik az élet örömeit a maguk teljességében. Természetesen ez az életkor több törődést igényel állategészségügyi szempontból is, hiszen ellenálló képességük már nem olyan, mint fiatalon. Az idősebb kutyáknál nagyobb a kockázata az olyan betegségek kialakulásának, amelyeket sem megelőzni, sem gyógyítani nem lehet, esetleg csak lassítani.

Mindezeket figyelembe véve rendkívül fontos a rendszeres állatorvosi felügyelet, amely lehetőséget ad arra, hogy az állat egészségében bekövetkezett változásokat azonnal, még korai fázisban észrevegyék, és gyógyítani tudják.

Két állatorvosi felülvizsgálat között mi magunk is részt vállalhatunk az állategészségügyi ellenőrzésből. Mérjük rendszeresen a kutya testtömegét, és súlyának megfelelően etessük ügyelve arra, hogy az állat ne hízhasson el. Nem árt napi rendszerességgel átvizsgálni az állatot sérülések után sem, az állat nem mindig jelzi, ha fájdalma van.

Igényes állatorvosi praxisokban minden állategészségügyi felülvizsgálat alkalmával teljes körű vizsgálatot végeznek el, amely rutinszerűen kiterjed az állat kondíciójára, a légzőszervekre, a keringésre, a fogak állapotára, az élősködők elleni védekezésre és az immunizálásokra. Ha egyszer kutyavásárlás mellett döntöttünk, akkor teljes elkötelezettséggel vállalnunk kell a felelősséget kedvencünk jólétéért, egészségéért.

Hosszú, teljes értékű életet csak úgy tudunk biztosítani kutyánknak, ha kölyök korban megkapja a megfelelő alapvakcinákat a legsúlyosabb, akár végzetes kimenetelű betegségek ellen, majd a későbbiekben lehetőleg legalább évente egy alkalommal alapos állatorvosi felülvizsgálatban részesítjük, idősebb korban gyakrabban, többször is. Akkor megnyugtató a felülvizsgálat, ha részletes, kiterjed a vér, a bélsár vizsgálatára, a fogak, a szem, a bőr, a fülek állapotára és minden olyan tünetre, amit Ön fontosnak gondol megemlíteni.

Ne feledjük, minél előbb sikerül egy betegséget diagnosztizálni, annál nagyobb az esély arra, hogy időben beavatkozva nyom nélkül gyógyuljon. Az éves felülvizsgálat jó alkalom a vakcinás védettség megerősítésére, az emlékeztető oltások beadatására. Az állatorvos a kutya egészségügyi helyzetététől függően és a helyi járványtani viszonyok figyelembevételével határozza meg és adja be a szükséges vakcinákat. Ilyenkor lehetőség nyílik arra is, hogy állatorvosunk tájékoztasson minket a legújabb és leghatékonyabb külső élősködők elleni védekezés módszereiről és elvégezze az állat féregtelenítését is.

Csak teljesen egészséges, családba illeszkedő kutya esetén alakulhat ki harmonikus kapcsolat, amikor semmi sem zavarja meg az ellenérzés nélküli barátságot.

Dr. Vass Andrea