Papagáj nátha

Papagáj nátha

papagájMivel sokan tartanak környezetükben madarakat érdemes pár szót ejteni egy alattomosan terjedő ritka megbetegedésükről, amely embert is megfertőzhet, ráadásul, ha felüti a fejét, akkor járványt okozhat.

Ez a betegség a papagájkor vagy más nevén ornitózis, amelyet a Chlamydia psittaci nevű baktériumtörzs okozza.

A betegség légzőszervi úton terjed légúti nyálkával vagy beszáradt ürülék felporzásával.

A betegség lappangási ideje hosszú, 3 héttől több hétig is terjedhet a fertőződéstől számítva. A kórokozó a madarak szervezetébe jutva enyhe felső légúti tüneteket-náthát okoz, majd az emésztőcsatornában elszaporodva salmonellosishoz hasonló hasmenés jelentkezik.

Madarakban előfordulhatnak ízületi és idegrendszeri gyulladások is, ezek általában a jó kondícióban lévő madaraknál okoznak elhullást.

A megbetegedés főleg papagáj és galambállományokban fordul elő, de más madárfajt is megbetegíthet. Sokszor a fertőzés enyhe tünetekkel zajlik le és az állatok a betegséget átvészelve hordozókká válnak. Az ilyen állományból származó madarak a legveszélyesebbek az emberre nézve, hiszen a kórokozó emberben is megtelepedhet.

Az emberi fertőződés tollazatból, ürülékből vagy orrváladékból származó anyagok belégzésével terjed.

Embernél náthára emlékeztető felső légúti tüneteket eredményez, amely gyakran atípusos tüdőgyulladásba megy át. Tüdőgyulladás kialakulása esetén súlyos légzési nehézség, ritka esetekben halálozás is előfordulhat. A betegség pikantériája, hogy a kórokozó a legtöbb szokványosan használt antibiotikumra nem reagál, így lehetséges az, hogy a felső légúti tünetek hosszabb gyógyszeres kezelés ellenére i súlyosbodnak. A kórokozó kimutatása hagyományos technikákkal nem lehetséges, de a madár orrváladékából származó, vagy kloáka környéki lenyomati készítmény speciális festési eljárásával jól látható a sejtek belsejében lévő kórokozó (LVL testecskék). Speciális genetikai vizsgálattal (PCR) pedig egyértelműen azonosítható a kórokozó. A betegség tetraciklin vagy doxiciklin nevű gyógyszerekkel hatásosan gyógyítható. Azonban itt is a megelőzés a legfontosabb, ha madarunknál hasmenést, vagy náthát tapasztalunk, ráadásul frissen vásároltan, akkor gondoljunk rá!

Madarak reklámbanner