A nyulak leggyakoribb betegségei

A nyulak leggyakoribb betegségei

nyulak betegségeiKisemlősök, köztük a nyulak betegvizsgálata sok esetben nehézkes, de betegség fennállásakor általános és specifikus tünetek is jelentkezhetnek.

A beteg állat:

• levert,
  • bágyadt,
  • keveset mozog,
  • környezete iránt nem érdeklődő,
  • nem eszik,
  • a széklet és a vizeletürítés gyakorisága változhat,
  • szőre borzalt, csapzott, fénytelen,
  • testhőmérséklete megemelkedhet.

Bizonyos betegségeknek jellegzetes tüneteik vannak:

• nehezített légzés,
  • hasmenés,
  • sárgaság,
  • véres vizelet,
  • ferde fejtartás,
  • rángógörcsök.

Nem fertőzőbetegségek közül nyúlnál a leggyakoribbak az emésztőszervi, légzőszervi, szem- és fülbetegségek.

Fogproblémák:

A rendellenes fogkopás nyúlnál gyakran okoz táplálék felvételi zavart ennek következtében folyamatos fogyást. A nyulak metszőfogai nyitott gyökerűek, emiatt életük folyamán állandó növésben vannak.

Ha veleszületetten rosszul illeszkednek a fogak (előharapás, utóharapás), folyamatosan puhatáplálékot fogyaszt vagy idősebb korban az állkapocs őrlő mozgásai csökkennek, akkor a fogak normális kopása nem következik be, túlnőnek.

A túlnőtt fogak miatt a száj záródása akadályozott, a táplálékfelvétel zavart szenved. Az állat nyálzik, folyamatosan fogy (éhezés), a szájban a túlnőtt fogaktól sérülések, majd gyulladás alakul ki.

A táplálék nem megfelelő aprítása miatt emésztőszervi (felfúvódás, emésztési zavar) és bélsárürítési (székrekedés) bajok jelentkeznek. A hosszú fogakat le kell vágni, majd a felületüket csiszolni kell.

nyulakGyomorbajok:

Felfúvódás alkalmával az emésztés során nagy mennyiségű gáz képződik a gyomorban vagy a vakbélben, amitől az állat nem képes megszabadulni. Következményként a has térfogata megnő, nehezített légzés jelentkezik és gyakran órák alatt elhullással végződik.

Kiváltó okai lehetnek a nem megfelelő takarmányetetése (friss lucerna, lóhere, káposztafélék, rothadt, penészes széna), rosszfogazat, idős korban a bélmozgás csökkenése, bélfalban rendellenes felszívódási viszonyok. Sürgős állatorvosi ellátást igényel.

Bélsárrekedés esetén a bélsármennyisége drasztikusan csökken annak ellenére, hogy az állat folyamatosan erőlködik, a bélsár állaga száraz, kemény lesz. Következményként bélfal károsodás, bélrepedés, hashártyagyulladás, végbélelőesés alakulhat ki.

Előidéző oka a durva rostú nehezen emészthető takarmány, a rossz fogazat, a vízhiány, a lázas megbetegedések, az időskorban a bélmozgás zavara. Időben elvégzett kezelés életmentő lehet.

Légzőszervi megbetegedések:

Az orrgyulladás, tüdőgyulladás és a tüdővizenyő a leggyakoribb. Kiváltó okai huzat, poros alom, izgató gázok (vizeletből képződő ammónia), baktérium és gomba (penész) toxinok.

A betegség gyengeségben, étvágytalanságban, elfekvésben orrfolyásban, nehezített légzésben nyilvánul meg.

Szem és fülbetegségek:

Ezeket a huzat, poros tartási hely, izgató gázok és idegentestek (faforgács darab) szembe, hallójáratba kerülése okozza. A betegségre az érintett szerv váladékozása, dörzsölése, vakarása hívja fel a figyelmet.

A fertőzővírusos betegségek:

Ezek közül a myxomatosis bír a legnagyobb jelentőséggel. A betegséget előidéző vírus csak a házi és az üregi nyulat betegíti meg, a mezei nyúl nem érzékeny a fertőzésre. A vírust vérszívó élősködők (szúnyog, bolha, tetű, kullancs) terjesztik. A vérbe jutva a vírus vérfertőzést alakít ki, majd ezután a bőr különböző helyeire eljutva (fül,ajak, szemhéj, végbél) gyulladást és vérérkárosodást okoz.

Ennek következtében sok apró duzzanat, daganatszerű csomó jelenik meg a bőrön. Ez leglátványosabb a fülcimpán, ahol a kis vérerek mellett jól észrevehetőek a csomók. A bőr elváltozásaihoz kötőhártya gyulladás és tüdőgyulladás társul. A megbetegedett állatok el hullanak, de előfordulhat átvészelés erős immunrendszerű állatoknál vagy gyengébb kórokozó képességű vírusok esetén.

Megelőzés szempontjából fontos az állatok védőoltásban részesítése és a vérszívó élősködők távoltartása (élősködő elleni cseppek, szúnyogháló).

A baktériumos betegségek:

Ezen betegségek közül a Pasteurellosis a leggyakoribb és legsúlyosabb. A baktérium a légzőszerveket, betegit meg elsősorban, de más szervek gyulladását is előidézheti. Kialakulhat vérfertőzés, hurutos orrgyulladás, tüdő-, mellhártya-, szem-, közép- és belsőfül-, agyhártya, agyvelő-, méh-, emlőgyulladás és a bőrben gennyes tályogok. A kórokozó az egészséges nyulak (10 %) légutaiban is előfordul és hajlamosító tényezők (immungyengeség, stressz, megfázás, vírusfertőzések, takarmány toxicosisok) hatására alakítanak ki tüneteket. A betegség idejében megkezdett gond orvosi kezelés esetén is elhullással járhat.

A külső élősködők:

Ezek közül a rühességnek van a legnagyobb jelentősége. Jellegzetes tünetei a vakarózás, durva, fénytelen ritka szőrzet kialakulása, bőr korpásódása, elszarusodása. Gyakori előfordulási helye a külsőhallójárat, ahol vastag pörképződéssel járó fájdalmas gyulladást alakítanak ki az atkák. Helyi és általános gyógyszeres kezeléssel leküzdhető a fertőzés.

A bőr gombásodása:

A fertőzést fonalas gombák alakítják ki, de a háttérben immungyengítő tényezők hatása is szerepet játszik. A bőrön szőrritkulás, szőrhullás és hámpikkely képződés figyelhető meg ovális, kerek területeken. A bőrtünetek helyi kezeléssel orvosolhatók.

Alpha-vet állatkórház

Alpha-Vet Kft