Hasmenéses nyuszi

Hasmenéses nyuszi

nyulakA kisnyulak elválasztási ideje, a szoptatás befejezése 1 hónapos korukban optimális. Ekkor kezdenek el önmaguktól anyjuk takarmányából enni és az emésztés élettani háttere is erre az életkorra teremtődik meg.

A hasnyálmirigy ekkor kezd el megfelelő mennyiségben, amiláz nevű enzimet termelni, ami a tápokban levő nagy mennyiségű keményítő lebontására szolgál. A belekben a hasznos bélbaktériumok elszaporodása és stabilizálódása is ebben az életkorban fejeződik be. Ekkor válik szabályszerűvé a vakbélből származó lágy bélsár felvétele, ami az életfolyamatokhoz szükséges vitaminokkal és ásványi anyagokkal látja el a szervezetet.

A fiatal állat immunrendszere 2-3 hónapos életkorban a legérzékenyebb, mivel az anyatejjel felvett védőanyagok kezdenek kiürülni, de a saját immunrendszer még fejletlen, érési folyamaton esik át. Immunológiailag a legsérülékenyebb időszaknak tekinthető a választás utáni 2-4 hét.

A hizlalásra szánt nyulaknál a hízáshoz szükséges energiaigényt a táp keményítőtartalmának növelésével érik el, mivel könnyen lebomló szénhidrát. A szénhidrátok másik formája a növényi rostok felépítésében részt vevő cellulóz, aminek a lebontása a bélbaktériumok által jóval hosszabb időt vesz igénybe a keményítőnél.

A sok könnyen bontható szénhidrátot tartalmazó táp (főleg kukorica alapú) etetése a bélrendszerben erjedést okoz, aminek a következtében gázok képződnek. Az emésztés is hiányossá válik. A gázok képződése miatt felfúvódás alakul ki.

A rosszul emésztett takarmány egy része bontatlanul halad át a vékonybélen és a vakbélben levő baktériumoknak táptalajul szolgál. A vakbélbeli erjedési folyamatok különösen a kórokozó baktériumok túlszaporodásának kedveznek. Ezek a baktériumok mérgező anyagokat (toxinokat) termelnek.

A toxinok vérzéses vakbélgyulladást, csillapíthatatlan hasmenést, kiszáradást, központi idegrendszeri bénulásokat és elhullást okoznak. Az állatok ebben az életkorban jellemző sérülékeny immunrendszere és a belek hiányos helyi ellenálló képessége a baktériumok elszaporodásának nem tud gátat vetni.

A probléma a takarmány rosttartalmának optimalizálásával (12-18%) orvosolható. A rostok javítják a táplálóanyagok (szénhidrát, fehérje, zsír) emészthetőségét, jótékony hatásúak a gyomor-bélrendszer mozgására, megkötik a gázokat és a toxinokat, alapanyagként szolgálnak a vastagbélbeli illózsírsav-termeléshez (bőr, szőrtáplálás) és természetszerű telítettségérzést okoz az állatnak. Az illózsírsavak a kórokozó bélbaktériumok szaporodását is gátolják.

A túlzott mértékű (20% feletti) rostetetés viszont vakbéleltömődést és székrekedést alakít ki.

A hasmenéskor alkalmazott antibiotikum terápiával is óvatosnak kell lenni, mert a nyúl emésztése főleg a vakbélben zajlik, amiben nagy szerep jut a hasznos baktériumoknak. Ezek elpusztításával pedig az emésztési zavar fokozódását a bélgyulladás súlyosbodását érhetjük el.

A nyulak választás utáni hasmenéséért és tömeges elhullásáért sok esetben a nem megfelelő takarmányozás és az emiatt kialakuló emésztési zavar (enterotoxaemia) tehető felelőssé.

Szívesen dolgoznál egy stabil vállalati háttérrel rendelkező, hosszú távú munkalehetőséget biztosító cégnél? Jelentkezz hozzánk! Küldd el önéletrajzodat a karrier@alpha-vet.hu e-mail címre, melyben kérjük, jelöld meg az általad betölteni kívánt munkakört és a bérigényedet.

Alpha-vet állatkórház

Alpha-Vet Kft