Ha húsvét, akkor húsvéti nyúl - de mit is kell róluk és tartásukról tudni?

Ha húsvét, akkor húsvéti nyúl - de mit is kell róluk és tartásukról tudni?

nyulakA húsvéti ünnepek alatt gyakori ajándékozási tárgy az élő állat, ami gyakran egy nyuszi formájában testesül meg. Az utóbbi évek kedvelt nyúlfajtái a törpe és a lógófülű egyedek.

Amit a nyulakról tudni kell:

A nyulak a rágcsálok, rendjébe tartoznak, tehát folyamatosan növő kettőzött metszőfogaik vannak. A nyulak a hosszú életű rágcsálók közé tartoznak, várható élettartamuk 6-10év. a testtömegük fajtától függően változó 1-6 kg. A nyulak ivarérettsége 6-12 hónapos korban következik be, de függ attól, hogy mikor éri el végleges kifejlett kori testtömegét.

A vemhességi idejük 1 hónap és általában 4-10 kölyköt fialnak. Az újszülöttek fejletlenek átlagos súlyuk 50g. A kölykök 6 hetes korukig szopnak. Nyulaknál a tenyészidőszak januártól-októberig tart, ebben az időszakban a nőstények folyamatosan ciklusokban ivarzanak.

A nyulak területvédő magatartása kifejezett. Területük határait 3 pár szagmirigyükkel jelölik meg. Ezek a mirigyek az áll alatt, a végbélnyílásnál és a lágyék tájékon találhatóak. A baknyulak rendkívül agresszívan lépnek fel területükre térő idegen bakok ellen. Ezen harcok során gyakoriak a harapásos és karmolásos sérülések (bőrsebek, szemfekélyek)

Hogyan is kell őket otthon tartani?

A nyulak lakásban való tartása nem jelent különösebb gondot. A lakásban könnyen kialakítható egy elkerített rész vagy vásárolhatóak különböző nagyságú és alakú ketrecek, kifutók. Fontos szempont, hogy ezek jól takaríthatóak legyenek, mivel 2-3 naponta javasolt a tisztítás (gyakori bélsár és vizeletürítés).

Alomanyagként használjunk jó nedvszívó anyagot (macskaalom, jó minőségű faforgács) és bőséges mennyiségű szárított réti szénát. A széna eleségként is szolgál. A lakáshőmérséklete (18-25 C) megfelelő a tartáshoz, de kerülni kell a huzatos helyeket (ablak, ajtó közelében, erkélyen, teraszon).

Mit esznek?nyúl

Takarmányozásuknál fontos szempont, hogy vakbélemésztő állatok, tehát az emésztés (főleg a rostoké) nagy része a vakbélben zajlik le. A nyúl bélsárevő állat, ami azt jelenti, hogy kétféle bélsarat ürít, lágy vakbéleredetűt, amit azonnal elfogyaszt és hagyományos formáltat, bogyószerűt, ami látható a környezetében.

A lágy bélsár hasznos anyagokat, fehérjéket (20-30 %), vitaminokat (B-vitaminok) tartalmaz, így általa nélkülözhetetlen tápanyagokhoz jut az állat. A nyúl eleségfelvételét az állat energiaszükséglete határozza meg, ha energiaigényét kielégíti, akkor nem eszik tovább (nehéz elhizlalni). A rostigényük magas, az etetett takarmánynak 18-20 % rosttartalmúnak kell lennie. A vakbélben a rostokból képződő zsírsavak jelentős energiaforrást jelentenek a nyúl számára.

A rosthiány jellegzetes tünete a szőrrágás és a szőrhullás.

A rostigényt jó minőségű réti fűszéna és lucerna etetésével biztosítható. Nagymennyiségű lucerna elfogyasztásakor a vizelet színe pirosas lehet, ami összetéveszthető a véres vizelettel. A tápanyagok ellátása különféle magkeverékek és gyári nyúltáp etetésével oldható meg. A vitamin és ásványi anyagigény kielégítése friss zöldségek (sárgarépa, zeller, uborka, saláta) és gyümölcsök (alma) adásával oldható meg.

Szívesen dolgoznál egy stabil vállalati háttérrel rendelkező, hosszú távú munkalehetőséget biztosító cégnél? Jelentkezz hozzánk! Küldd el önéletrajzodat a karrier@alpha-vet.hu e-mail címre, melyben kérjük, jelöld meg az általad betölteni kívánt munkakört és a bérigényedet.

Alpha-vet állatkórház

Alpha-Vet Kft