Hüllő a családban- A leguán

Hüllő a családban- A leguán

Egyre gyakoribb vendéglakásokban a zöld leguán. Sajnos a náluk előforduló betegségek nagyrészt tartási és takarmányozási hibákra vezethető vissza.

Tartásához a vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó egyezmény (CITES) által kiadott engedély szükséges.

A leguánok Közép- és Dél-Amerika trópusi területeiről származnak, amit a terrárium kialakításánál figyelembe kell venni. A természetben élő példányok a vízpartok sűrű erdeinek lombozata között élnek. A leguánok növényevők, a lombozatot fogyasztják szívesen.

leguanA tartásához szükséges:

A tartási hely kialakításánál vegyük figyelembe, hogy a legnagyobb méretű gyíkok közé tartoznak. Egy párnak legalább 2m hosszú, 1m széles és 2m magas terrárium szükséges.

Mivel a leguánok idejük nagy részét a fákon töltik, ezért a tartási hely berendezéseivel próbáljuk meg a természetes élőhely körülményeit visszaadni. Az alját fakéreg zúzalékkal szórjuk be és helyezzünk el különböző vastagságú mászásra alkalmas faágakat.

Mivel trópusi állat a hőmérséklet 30-35 fok legyen és ügyeljünk a magas páratartalomra is, aminek a 70-90 %-ot el kell érnie.

A hőmérséklet talajfűtőkkel és infra lámpákkal biztosítható, a páratartalom fokozható a terráriumban kialakított fürdőmedencével. A fogságban tartott példányok ritkán fürdőznek, de a víz fölé hajló ágakon szívesen pihennek. Szükség van búvóhelyek kialakítására is.

A leguánok sok gyíkkal ellentétben növényevők, de a fiatal és tojásrakás előtt álló példányok 15-20% állati eredetű fehérjét is igényelnek.

Legkedveltebb táplálékaik a levelek és a gyümölcsök:spenot

• lóhere,
  • lucerna,
  • pitypang,
  • spenót,
  • sóska,
  • fejes saláta,saláta
  • káposzta,
  • karalábé,
  • reteklevél
  • szőlő és málnalevél.

Emellett reszelt sárgarépát és lédús gyümölcsöket is adhatunk. Fiatal példányoknál fehérje kiegészítésként túrót és tojásfehérjét is keverhetünk az eleséghez.

Mivel nagyméretű hüllők, ezért fontos az eleség ásványi anyagokkal és vitaminokkal való kiegészítése. A felkínált levelekre szórjunk csontport, vagy öntsük le kalcium injekcióval. Egyes vitaminok adására is szükség van (A, D3). A terrárium alján helyezzünk el virágföldet, mert a levelek földdel való szennyeződése az ásványi anyag igény kielégítését segíti és a fiatal egyedekben a bélflóra kialakításához is nélkülözhetetlen.

Leggyakoribb betegségeik:

Bőr alatt képződő tályogok, az alacsony hőmérséklet miatti ujj és farok elhalás, vitaminhiány és az alacsony páratartalom okozta vedlési zavarok, a fehérje túletetés kiváltotta köszvény és a különböző forró tárgyakkal (radiátor, lámpa) történt érintkezés által létrejött égési sérülések. A kalciumhiányos, foszfor gazdag étrend csontritkulást idéz elő, gyakran előforduló csonttörésekkel. Több éves példányoknál gyakori a veseelégtelenség.