Hüllő bajok

Hüllő bajok

Hüllő betegségekAz állattartók közül, főleg a fiatalok körében egyre többen osztják meg a lakókörnyezetüket egzotikus hüllőkkel. Ezen állatok tartását több féle cél vezérli, státusz szimbólum, kíváncsiság, dekadencia, társadalmi szubkultúrák.

A határok megnyílásával ezen állatok beszerezhetősége és elérhetősége jelentősen könnyebbé vált a CITES (veszélyeztetett vadon élő növény- és állatfajok nemzetközi kereskedelmét szabályozza) nemzetközi egyezmény tiltásai ellenére.

Ezen fajták megbetegedéseinek kezelése az állatorvosok számára is komoly kihívást jelentenek, egyrészt a fajok sokfélesége miatti széleskörű tudásanyag miatt, másrészt a kialakuló megbetegedések zöme már hosszantartó, előrehaladott, gyakran visszafordíthatatlan anyagforgalmi, vagy szervi probléma.

A diagnosztikai lehetőségek is szerényebbek, mint más állatfajoknál, de ezeknél az állatoknál is végezhető vérvizsgálat, röntgen és ultrahang. A megbetegedések zöme tartási és takarmányozási problémákra vezethető vissza.

Nézzünk ezek közül néhányat:

Hüllők lévén a legfontosabb környezeti paraméter a hőmérséklet. A hőmérsékleti igény rendkívül széles skálán mozog, vannak siklófajok, amelyek a 20-22 C-ot kedvelik, de egyes gyíkoknak, leguánoknak a 30-35 C az ideális. A nem megfelelő hőmérséklet rendkívüli mértékben befolyásolja az anyagcsere intenzitását, amely étvágybeli és aktivitásbeli problémák forrása lehet.

A másik fontos környezeti tényező a páratartalom. A páratartalom leginkább a kültakaró, a pikkelyes bőr állapotát befolyásolja, de hat a szervek működésére is. Az ideális páratartalom változhat életszakaszonként is, például vedlés idején magasabbra van szüksége az állatnak. Az alacsony páratartalom vedlési zavarokat és a veseműködés beszűkülését eredményezheti. A megfelelő páratartalom biztosítása is eltérő fajonként, kígyóknak, siklóknak fürdővizet kell biztosítani, kaméleonoknak permetezni kell, a gekkóknak fejük tetejére kell cseppenteni és onnan nyalogatják le a vízcseppet (harmathoz hasonlóan).

Fontos az alomanyag minősége is. Virágföldet magas baktérium és szerves anyag tartalma miatt ne használjunk, bőrsérülések esetén súlyos fertőzéseket okozhat (szárazföldi teknősök, kígyók, siklók), helyette a jó minőségű porhanyósHüllő betegségek feketeföld használatos. Gekkóknál kerüljük a finom homok alkalmazását, mert a kvarcszemcsék a lábujjak fimon kis szarutüskéit ledörzsölve az állat függőleges irányban történő helyzetváltozását akadályozza, ami létfontosságú.

A terrárium kialakítása és mérete is meghatározó. A vízi teknősöknél törekedjünk a víz és a szárazföld 50-50 %-os arányára. A ragadozó hüllőknél a tágas terrárium a zsákmányolást nehezíti (elfut a zsákmányállat).

Az eleség minősége szintén rendkívül fontos. Győződjünk meg, hogy az adott faj növényevő vagy állati eredetű táplálékot fogyaszt. A növényevőknek a felkínált magas fehérjetartalmú állati eredetű eleségek elhulláshoz vezethetnek a kialakuló fehérje anyagforgalmi betegség, a köszvény miatt (görög teknős).

Fontos a megfelelő vitamin és ásványi anyag kiegészítés is, főleg a kalcium bevitele minden etetés alkalmával. A vitamin és kalcium hiány a csontozat szilárdságának elvesztésével jár, ami hosszú távon szintén az állat életébe kerülhet.

Ezen állatok megvásárlása esetén rendkívül fontos az előzetes alapos tájékozódás, ne a pillanatnyi fellángolás vagy divat rabjai legyünk, mert egyrészről biztosan nem lesz hosszantartó az együttlét a kielégítetlen igények miatt!