Teknős tél

Teknős tél

teknős teleltetéseA tél közeledtével sok teknősbékatartóknak fel kell készülni az állatok teleltetésére. Ezeknek az állatoknak szükségük van erre a nyugalmi, hibernációs időszakra, hiszen ilyen inaktív időszakban regenerálódik a szervezetük.

Mivel "hidegvérű állatok" a külső hőmérséklet csökkenésével az anyagcsere folyamataik is jelentősen lelassulnak, csökken a mozgásaktivitásuk, csökken a légzés és szívverés szám, lecsökken, kevesebb lesz a felvett eleség mennyisége. A természetben a léghőmérséklet csökkenésével párhuzamosan történnek meg ezek a folyamatok és elkezd az állat téli, nyugvó állapotába kerülni.

Ha ezek a nyugalmi periódusok nem következnek be évente, akkor az állat elveszti szaporodóképességét, hajlamosabbá válik a szervezete a megbetegedésekre, rövidebb élettartamú lesz, hiszen kiesnek a nyugalmi periódusok az életéből. A meleg-égövi fajták kevésbé igénylik ezt a hibernációs időszakot, de a szaporaságuk fenntartása érdekében érdemes őket is alávetni egy ilyen nyugalmi időszaknak.

Különbség van a vízi- és a szárazföldi teknősök teleltetési módszere között.

A vízi teknősök

közül csak az északi fajták igénylik a teleltetést, a déli fajtáknál nem szükséges ezt elvégezni. A teleltetés minden esetben egy alapos koplaltatással kezdődik, hogy a tápcsatorna kitisztuljon a hibernációs időszakra, s ne maradjon bomló eleség az inaktív időszakra. Ilyenkor egy hétig nem kaphat az állat enni, sőt érdemesebb pár fokkal melegebb vízben tartani, hogy az anyagcseréje és ezzel a bélmozgása intenzívebb legyen. A koplalás megtörténte után az állatot 5-8 C-os hideg vizű terráriumba kell tenni, ahol a vízszint éppen ellepi a páncélzatot. Magasabb vízszint esetén gombásodás léphet fel.

A teleltetés egy hűvös 4-7 fokos sötét helyiségben történjen. A vízbe érdemes egy csipetnyi konyhasót tenni, ami a vízben élő mikro flórát gyéríti, így a fertőzések megakadályozhatóak. A teleltetett teknősöket 3 hetente ellenőrizzük és cseréljünk náluk vizet.

Ha a tavasz közeledtével az állatok kezdenek aktívabbá válni, ébredeznek, akkor emeljük a víz hőmérsékletét. A teleltetés után az állatok párosodni fognak és tojásokat raknak le hálául a gondoskodásért.

A szárazföldi teknősöknek

mindenképpen szüksége van a teleltetésre egészen márciusig. Nekik egy mély gödröt kell ásni az udvaron, ami a fagyhatár alatt van, ez kb. 1m mélységet jelent. Ezt a gödröt béleljük ki szalmával vagy avarral, majd a koplaltatott állatot helyezzük bele. Az állatot fedjük be szintén avarral vagy szalmával, és vékony föld vagy tőzegréteggel borítsuk a gödröt.

Aki nem akar gödröt ásni, az elhelyezheti állatát egy vízóra aknába, vagy pincébe is akár egy szalmával bélelt faládába. Minden teleltetett állatnál a hőmérséklet a fontos, aminek 5 C körülinek kell lennie. A magasabb hőmérséklet beindítja az állat anyagcsere folyamatait és ennek következtében feléli saját zsírtartalékait, így csökken a vércukorszint, gyengül az immunrendszere, ráadásul a magasabb hőmérséklet miatt a szervezetben levő baktériumok is aktivizálódnak. Ez vérfertőzéshez, szájgyulladáshoz vezet, ami gyakran elhullásban végződik. A szervezetükben a húgysavszint is megnő, aminek köszvény lesz a következménye. A hőmérséklet 2 C alá csökkenése viszont fagyási sérüléseket okozhat, sőt a hidegebb akár fagyhalált is.

A ébredő állatok akár hetekig is étvágytalanok lehetnek, ettől ne ijedjünk meg. Ha a teleltetést szakszerűen elvégezzük, akkor nagyban hozzájárultunk a természetszerű tartáshoz, s ezzel együtt állatunk életéveinek a számát is növeltük.

Aki nem kíván teleltetni, az normál szobahőmérsékleten, meleg lakásban is várhatja a meleg tavaszi időszakot. A hüllők is ilyen alapos gondozást igényelnek.