Macska nátha-légúti megbetegedések

Macska nátha-légúti megbetegedések

Macska légutakA mostani őszi párás, nedves hűvös időjárás kedves a légúti megbetegedéseknek, amelyet a gyógyító munka során az esetek halmozódásában is észlelni lehet. A kutyák és macskák körében is egyre több a köhögő, tüsszögő állat. Sokan nem is sejtik, hogy ezeket a betegségeket cseppfertőzés formájában el is kaphatják kedvencüktől vagy ellenkezőleg át is adhatják neki.

Mi lehet az időjárás szerepe a betegségek terjedésének elősegítésében?

A belélegzett hideg levegő miatt az orrjáratokban, toroktájékon és a légcsőben a nyálkahártyák áthűlnek, ereik szűkülnek és a rosszabb vérellátás miatt e szervek helyi ellenálló képessége jelentősen csökken. A rosszabb védekezőképesség kedvez az itt élő és a környezetből bejutó kórokozók elszaporodásának.

A másik fontos tényező a kórokozók terjedésében a magas páratartalom. A tüsszentés vagy köhögés során vírusok és baktériumok százezrei jutnak a levegőbe és hosszú ideig a páracseppeken lebegnek. Ez alkalmat ad más élő szervezetbe történő bejutásra. A kórokozók környezetében való túlélésének is a magas páratartalmú 10-20 fokos hőmérséklet kedvez.

Mely szervek betegségei alakulhatnak ki és milyen tünetekkel járnak?

A legszembetűnőbb tünetekkel az orrgyulladás jár. Az orrból először vízszerű, majd később egyre sűrűbb zöldessárga váladék ürül, az orrjáratok eldugulása miatt egyre többször rohamszerű prüszkölés, tüsszögés gyötri az állatot. Az orrjáratok váladékkal való feltelése miatt a szaglását is elveszíti, ami étvágycsökkenést okozhat.

A könnycsatornán keresztül a szem fertőződése is kialakulhat, ami kötőhártya-gyulladásban nyilvánulhat meg.

A torok- és mandulagyulladás esetén a nehezített nyelés tünetei dominálnak. Az állat krákog, kaparja a nyaktájékát, nyújtott nyakkal nyel, sűrűn nyeldekel, időnként nyálkás fehér habot hányhat. A fájdalmas nyelés miatt az étvágy csökkenhet. Gyakori a rekedtség vagy a hangképzés elvesztése.

A gégetájék gyulladása súlyos tüneteket okoz, amely fulladásban, nehezített légzésben és köhögési rohamok képében jelentkezik. A légcső és a hörgők gyulladására a kínzó köhögési rohamok hívják fel a figyelmet. Nagy mennyiségű hurutos váladék felhalmozódása esetén súlyos légszomj is kialakulhat.

Ezen betegségek elhanyagolása esetén gyakori szövődmény a tüdőgyulladás, amely magas lázzal, nagyon rossz közérzettel és súlyos nehezített légzéssel jár. Gyakran még hatékony kezelés mellett sem menthető meg az állat élete.

Az elhanyagolt légúti betegségeknek gyakori alattomos szövődménye a szívbillentyű- és a reumás ízületgyulladás.

Bármilyen banálisnak is tűnik a tüsszögés, köhögés, keressük fel állatorvosunkat a későbbi szövődmények elkerülése érdekében!

Szívesen dolgoznál egy stabil vállalati háttérrel rendelkező, hosszú távú munkalehetőséget biztosító cégnél? Jelentkezz hozzánk! Küldd el önéletrajzodat a karrier@alpha-vet.hu e-mail címre, melyben kérjük, jelöld meg az általad betölteni kívánt munkakört és a bérigényedet.

E-mail: korhaz@alpha-vet.hu