Macskabaj - A FIP (fertőző hashártyagyulladás)

Macskabaj - A FIP (fertőző hashártyagyulladás)

Macska hasnyálmirigy gyulladásAz utóbbi időben sajnos egyre több macskánál diagnosztizálható a fertőző hashártyagyulladás (FIP), ami egy koronavírus által okozott elhullással járó megbetegedés.

Mi is az FIP?

A betegség lényege, hogy a vírusfertőzés hatására a szervezetben immunrendszeri folyamatok révén gyulladásos-elhalásos gócok jönnek létre a szervekben, ami végülis a szervi károsodások és a szöveti elhalások miatt végződik elhullással. Mindenki félelmét eloszlatva a vírus nem telepszik meg emberben és más állatfajokban, pedig embernél is előfordul koronavírus fertőzés.

A macskákban kétféle koronavírus létezik:

• az egyik bélgyulladást (FECV) okoz,
  • a másik a hashártyagyulladás (FIPCV) okozója.

Hogyan és melyik macska kapja el?

A fertőződés szájon át következik be másik macska bélsarával érintkezve, ezért nagyobb macska közösségekben és tényészetekben fordul elő gyakrabban. A két vírus közeli rokona egymásnak, de kártételük különböző.

A fertőző hashártyagyulladás főleg fiatal immun gyenge és idősebb legyengült állatokban alakul ki, ezeknél a korcsoportoknál hatalmasodik el annyira a betegség, hogy az halállal végződik.

A megbetegedésnek két formája:

• van a száraz és
  • a nedves.

A száraz alak nem jár látványos tünetekkel, de a szervezetben alakulnak ki olyan súlyos gyulladásos elváltozások, amik elhulláshoz vezetnek.

A nedves formánál a mellhártya és a hashártya erős gyulladásos folyamatai miatt képződik gyulladásos szabad mellűri és has űri folyadék

.A tünetek:

A tünetek is különbözőek a két megnyilvánulási forma esetében.

A betegség hosszú lappangási ideje1-2 héttől több hónapig is tarthat. Kezdetben nem látványosak a tünetek, sőt néha teljesen jellegtelenek, enyhe hasmenés (vércsíkos) vagy légúti tünetek jelentkezhetnek.

Előfordul azonban, hogy magas csillapíthatatlan lázzal indul a betegség, ami gyors leépülésben és elhullásban folytatódik.

A száraz formánál:

• változó étvágy,
  • fokozatos lesoványodás,
  • aktivitás csökkenése,
  • fáradékonyság,
  • szőrzet minőség romlás,
  • véres vizelet,
  • egyre gyakoribbá váló hányás, hasmenés alakulhat ki.

A nedves forma sokkal egyértelműbbb, látványosabb tünetekkel jár:

• Az állat hasa jelentősen megnagyobbodik a fokozatosan romló kondíció ellenére,
  • vérszegénnyé válik,
  • besárgul,
  • a mellüregben kiváló folyadék miatt pedig napok alatt súlyos nehezített légzés alakulhat ki.

A mellüreget és a hasüreget megcsapolva sárga, nyúlós mézszerű folyadék távozik. Ez a diagnózist egyértelművé teszi.

Kezelés:

A fertőzöttség nehezen kimutatható, még vérvizsgálattal is, mert a vírus ellen termelődött vírusközömbösítő ellenanyagok eltávoznak egy idő után a hordozó állat szervezetéből. A legjobb módszer magának a vírusnak a kimutatása székletből genetikai vizsgálattal. A tenyészetekben alkalmazott nyálból történő vírus kimutatás teljesen bizonytalan, gyakran téves eredményt szolgáltat, ami gyakran elfedi a tenyészetben jelenlevő fertőzöttséget. A betegség gyógyíthatatlan, ha klinikai tünetekben is megnyilvánul. A legfontosabb feladat az oltással történő megelőzés és a tenyészállatok korrekt, genetikai szűrése.

Szívesen dolgoznál egy stabil vállalati háttérrel rendelkező, hosszú távú munkalehetőséget biztosító cégnél? Jelentkezz hozzánk! Küldd el önéletrajzodat a karrier@alpha-vet.hu e-mail címre, melyben kérjük, jelöld meg az általad betölteni kívánt munkakört és a bérigényedet.

E-mail: korhaz@alpha-vet.hu