A hasnyálmirigy-gyulladás

• Tájékoztatjuk, hogy az ALPHA-VET Állatkórházban az éjszakai betegellátás alapdíja jelenleg 30.400 Ft, amely az alapvető klinikai vizsgálatot, továbbá az éjszakai betegellátás rezsi- és munkadíjait foglalja magában. Az egyéb díjköltségeket (pl. gyógyszerdíj, laboratóriumi vizsgálatok díja, műtéti díj, gyógyászati segédeszközök) az alapdíjon felül számítjuk fel, az adott beteg ellátási igényétől függően.

A hasnyálmirigy-gyulladás

Macska hasnyálmirigy gyulladásA hasnyálmirigy-gyulladás nem tartozik a gyakori betegségek közé, de rendkívül súlyos életet veszélyeztető megbetegedés.

A hasnyálmirigy termeli azokat az enzimeket, amelyek révén a bélben a táplálékok lebontása megtörténik. Ezek az enzimek normál esetben, a hasnyálmirigy sejtjeiben jól elhatároltan inaktív formában tárolódnak.

Gyulladás esetén ezek bizonyos hatásokra a hasnyálmirigyben aktívvá válnak és a mirigyben önemésztés jön létre.

A kiváltó tényezők gyakran táplálkozási eredetűek, legtöbbször túlzottan zsíros eleség hatására jönnek létre. A fertőzések kiváltásában leggyakrabban a bélflóra képviselői vesznek részt az által, hogy az epevezetővel közös vezetéken keresztül feljutnak a hasnyálmirigybe. Előfordulhat vér- vagy nyirokáram útján hasnyálmirigybe jutó gennyesztő kórokozó is (például gyulladt foggyökér).

A zsíros eleséghajlamosító hatása a fokozott enzimtermelésre vezethető vissza, ami az önemésztés kiváltója lehet, főleg egy fertőzés miatt meggyengült mirigyben. A gyulladás során az enzimek szétmarják a sejteket így az általában nem marad helyhez kötött, hanem a környező szervekre is ráterjed. Sőt a mirigyben termelődő anyagok káros hatással vannak a szívizomzatra (táplálás miatti károsodás) és a véralvadás folyamatára (fokozott vérrögképződés!).

Ezek hatások eredményeként akut hasi katasztrófa is kialakulhat súlyos sokkos állapottal. Nem ritka a halálozás sem. A tünetek önmagában már felhívják a súlyos problémára a figyelmet.

• Rendkívül rossz közérzet,
  • Gyakori, hányás,
  • Az emésztési zavar miatt változó állagú és színű hasmenés, gyakran vérrel keveredve (véralvadási zavar).
  • Főleg az előhasi tájék rendkívül fájdalmas és
  • A hasi fájdalom miatt jellegzetes fájdalomenyhítő "imádkozó" testtartás alakul ki, a feji rész a földön, a far a magasban.
  • A láz csak a súlyos, szövődményes esetekre jellemző (hashártya, bélfodorgyulladás).
  • Előrehaladott esetekben a hasi folyadék felhalmozódás is jellemző.

A diagnosztizálás a jellegzetes tünetek ellenére nem tartozik a könnyebbségek közé, mert sok esetben összetéveszthető egy bélgyulladással. A diagnózis megalkotásához labor, ultrahang és egyes esetekben röntgenvizsgálatra (kontrasztos) van szükség.

Kezelés a súlyosság miatt hosszú, átfogó, egyes esetekben kórházi ellátást igénylő, folyamatos ellátással (sokktalanítás, infúzió, antibiotikumok, fájdalomcsillapítók, enzim termelés gátlása). A sikeres gyógykezelés ellenére szövődményként enzimtermelődési zavar vagy cukorbetegség alakulhat ki!

Mindenképpen érdemes átgondolni a jóleső lakomák közepette, hogy a leeső zsíros falatokat kedvencünkkel feletessük.

Ebben az időszakban a kórházi betegek vizsgálatát és kezelését végezzük, ekkor csak az életveszélyes állapotban lévő betegeket és a műtétre érkezőket hívjuk be.

Szombat-vasárnap:ZÁRVA