Áldott állapotban – A macska vemhességéről

Áldott állapotban – A macska vemhességéről

MacskavemhességA macska ivarérettségének ideje fajtától, ivartól, tápláltságtól, ápoltságtól függ, amelyet nagyjából 6-9 hónapos korban ér el. A bizonyos időközönként jelentkező párzási vágyat ivarzásnak vagy tüzelésnek nevezzük, ez általában 6-8 napig tart. A kandúr mindig kész a párosodásra.

Amint eléri az ivarérettséget, felveszi fröcskölő szokását (az ivarérett kandúr macska vizelete rendkívül bűzös és átható). A kandúrok ezzel jelölik a territóriumukat. Az ivarérettség után hosszabb-rövidebb idővel alakul ki ez a szokásuk, ezt megelőzni csak ivartalanítással lehet. A tüzelő nőstény vágyakozva nyávog, a hátán hempereg és különböző tárgyakhoz dörgölődzik. Étvágya csökken, nyugtalan, igyekszik megszökni a háztól.

Az egymást jól ismerő macskáknál a párzásra gyorsan sor kerül. A párzás során a nőstény mély nyávogást hallat. Az egész aktus csak néhány másodpercig tart. Azok a nőstény macskák, amelyek nem párosodtak, még néhány napig vagy akár 1-2 hétig is mutatják ezeket az ivarzási tüneteket, majd átmenetileg megnyugszanak. 1-2 hetes nyugalmi időszak után ismét elölről kezdődik a partner utáni vágyakozás. Egy lakásban tartott, a többi macskától elzárt nősténynél akár hónapokig tart ez a jelenség. Ez azért van így, mert a macskánál a peteérést a párzási aktus váltja ki, ha nem történt párzás, nincs tüszőrepedés sem, nem szűnnek az ivarzási tünetek.

Macska ivartalanítása

Amikor a cica eléri a féléves kort, akkor el kell döntenünk, hogy ivartalaníttatjuk-e kedvencüket vagy sem. Az ivartalanítás ma már rutin beavatkozás, altatásban végzik, így az állat nem érez fájdalmat. Altatás előtt 12 órával ne adjunk enni és 5-6 órával előtte ne adjunk inni az állatnak, mert altatás közben vagy utána kihányhatja, bekerülhet a tüdejébe a hányadék és megfulladhat tőle.

Nőstényeknél az ivartalanítás a petefészkek, hímeknél a herék eltávolításából áll. Nőstényeknél a nem kívánt utódokon kívül előny még, hogy jóval ritkábban fordul elő emlődaganat vagy gennyes méhelváltozás. A nőstény hasfalán egy körülbelül 3-5 cm hosszú vágást ejt az orvos, majd eltávolítja mind a két petefészket - esetleg a méhet is -, azután összevarrja a sebet. Az operáció után, míg az altatás tart (1-2 óra), jobb, ha orvosi ellenőrzés mellett ébredezik a cica, így az esetleges komplikációkat azonnal lehet kezelni.

Amikor hazavisszük a macskát, fektessük le a földre, takarjuk be, nehogy megfázzon, és maradjunk mellette, amíg látjuk, hogy szédeleg, tántorog. A műtét után akkor adhatunk neki vizet, ha már nem támolyog, nem dülöngél. Noha nagyon szomjas lesz az altatás miatt, mégsem javasolt egyszerre fél deciliternél több folyadékot egyszerre meginnia. Másnap kaphat a cica ételt. Ha megoldható, akkor 4-5 napig ne ugráljon, így jobban gyógyul a seb. A szabadon tartott vagy kijáró macskákat 10 napig ne engedjük ki a lakásból. A 7-10. napon az állatorvos kiveszi a varratokat.

A hímek ivartalanítása sokkal egyszerűbb, mint a nőstényeké, mert a műtét során nem kell a hasüregbe hatolni. Az operáció után ugyanúgy járunk el a hímeknél is, mint a nőstényeknél, bár az ő esetükben a sebgyógyulás ideje rövidebb, így kevesebb ideig kell korlátozni mozgásukat.

Vigyázzunk rájuk, amíg ébredeznek, nehogy nekimenjenek valaminek és megsérüljenek.

A macska vemhessége

A macska vemhességének időtartama 58-71 nap, legtöbbször 63. és a 66. nap közé esik. 3-4 nappal kölykezés előtt az anyamacska magatartása megváltozik, testhőmérséklete 37 ° C-ra vagy ez alá esik (a normál testhőmérséklet 38,0-39,3 °C), nyugtalanná válik, sokat mozog, szeretetigénye megnő, állandóan követi gazdáját.

MacskavemhességA tényleges szülés a magzatvíz ürülésével kezdődik, ezt követik a tolófájások. Rendes körülmények között az anya egy órán belül megszüli első magzatát. Olykor a macska annyira kötődik a gazdájához, hogy annak távollétében a szülést képes bizonyos ideig elhalasztani.

A szülés alatt az anyaállat gyakran dorombol. Az egyes magzatok távozása közötti időtartam 10 perctől 1 óráig is terjedhet. Az egyes kölykök 1-2 perc alatt, általában fejfekvéssel jönnek a világra.

Az anyamacska elrágja a köldökzsinórt, kölykét kiszabadítja a magzatburokból, a kicsit nyalogatással felszárítja, a nyelvmasszírozó mozgásával a légzés megindulását serkenti.

A magzatburkot rendszerint felfalja (a magzatburok fehérjéket és olyan hormonokat tartalmaz, amelyek elősegíthetik a szülés zavartalan lefolyását). A macskakölykök csukott szemmel jönnek a világra, szemük csak 7-14 nappal később nyílik ki.

A koraszülött cicák (a 60. nap előtt születettek) túlélési esélyei csekélyek, reflexmozgásai fejletlenek, így sem szopni, sem nyelni nem képesek. Emlőkeresési reflexeik hiányában nem találják meg a táplálékot nyújtó emlőket sem. E reflexek nélkül a kölykök ritkán érik meg a kétnapos életkort. A kölyökmacska táplálásának alapja az anyatej. A kismacskák, rövid alvási szünetek beiktatásával, állandóan szopnak. A hím- és a nőivarú kismacskák egyaránt 80-120 gramm közötti testtömeggel születnek. Testtömegük egy héten belül megkétszereződik, ezután gyarapodásuk heti 100 grammot tesz ki.

A macskakölykök egy hónapos kori normális testtömege 500-1300 gramm között változik. Egy hónapos korukban a kölykök jövőbeni testtömegüknek mintegy negyedét nyomják, három hónapos korukra elérik a felnőttkori testtömegük több mint egyharmadát. Az anyatejről az etetésre való áttérést 3-4 hetes korban lehet elkezdeni.

MacskavemhességA kölyköket kezdetben vízzel hígított, kásásra kevert tejporral tápláljuk, amit mézzel vagy szőlőcukorral édesítünk. Ezzel egyidejűleg elkezdhetjük a hús etetését is. A növendék macskák számára négy hónapos korig nélkülözhetetlen táplálék a csirkehúsból vagy egyéb húsból készített húspép, a túró vagy kisebb belsőségdarabkák.

Forrás: http://www.haziallat.hu/macska/viselkedes/macska-szaporodas/5290/