Nem kívánatos vendég- a bolha

Nem kívánatos vendég- a bolha

élősködők Lakásban tartott kutyáknál és macskáknál, de az udvaron tartott téliesített kutyaházakban is gyakori nem kívánatos vendég a bolha. Sajnos egy súlyosan bolhás kutyánál és fertőzött környezetben nehéz feladat a védekezés.

Csak a kifejlett bolha az állat állandó lakója, a fejlődési alakok (pete, lárva, kokon) az állat környezetében élnek, és szerves anyagokkal táplálkoznak. A kifejlett bolha testtömegének többszörös mennyiségű vér szív, amellyel biztosítja a petetermeléshez szükséges energiát és fehérjét és az ürülékükben levő emésztett vér biztosít tápanyagokat a környezetben lévő lárváknak is.

Egy bolha naponta több petét rak le, élete során több százat. Így a bolhás kutya környezetében a peték száma több ezerszeres lehet. A petékből 2-14 nap alatt kelnek ki a lárvák hőmérséklettől és páratartalomtól függően.

A lárvák fejlődése 2-6 hétig tart, majd jön az 1-2 hetes nyugvó bábállapot (kokon). A kokonokból kel ki a vérszívásra alkalmas kifejlett bolha. A bolhák vérszívása az állaton 2-10 percig tart, a nőstények dupla mennyiségű vért szívnak a hímekhez képest. Megfelelő hőmérséklet és páratartalom mellett a fejlődési ciklus nagyon lerövidülhet, akár 3- 5 hétre.

Megfelelő környezeti hatásokra a nyugvó stádiumú peték egyszerre is kikelhetnek elárasztva a környezetüket. Ez azért is fontos, mert a lakás alapos vizes takarításával a peték kikelését elősegíthetjük. A kifejlett vérszívó bolhák 1-2 hónapig életképesek. Mivel egy bolha fejlődési ciklusa 1-1.5 hónap, ezért rövid hatású bolhairtó szerekkel (fürdető szerek, spray-k), amelyek hatástartama 7-10 nap nem lehet az állatot tartósan mentesíteni a bolhától, hiszen mindig újabb és újabb kifejlődő bolhanemzedékek jelennek meg az állaton vérszívásra.

Ezen alakok a petéikkel ismét befertőzik a környezetüket. Teljesen kiirtani a bolhát csak tartós hatású készítmények (cseppek, nyakörvek) rendszeres, pontos alkalmazásával lehet, így elejét lehet venni a környezet újrafertőződésének.

Termék link

élősködők Másik fontos szempont, hogy az együtt tartott állatok mindegyikét egyszerre kell lekezelni, hiszen a bolhátlan állaton is hamar megtelepedhetnek e vérszívó élősködők. Ráadásul a bolhátlan állatok megfertőződése esetén gyakran alakulhat ki bolhaallergia, ami súlyos bőrtünetekkel és viszketegséggel járhat.

Ilyen esetekben a bolhairtó kezeléseken túl az allergiás bőrreakciókat is kezelni kell. Olyan állatállományban, ahol bolha jelent meg javasolt a féreghajtó kezelés is, hiszen galandféreg terjesztője lehet. A kutya és a macskabolha emberen is okozhat vérszívással járó kellemetlenségeket. Fontos, hogy a környezetben (kutyaházakban) könnyen takarítható fekhelyek és berendezési tárgyak legyenek. A bolha kemény ellenfél nehéz vele felvenni a harcot, de ésszerűen cselekedve leküzdhető.

Videó a bolhákról