A kandúrok ivartalanítása

A kandúrok ivartalanítása

Macska ivartalanítás

A nem tenyésztésre szánt, kedvencként tartott macskák ivartalanítása ma már Magyarországon is a felelős állattartás részét képezi. Állategészségügyi és állatvédelmi szempontból (nem kívánt szaporulat megelőzése és ezáltal a kóbor macskák számának csökkentése!) Egyaránt számos megalapozott érv hozható fel a beavatkozás mellett.

Az ivartalanítás előnyei

1.) Az ivartalanítással megelőzhetők a különböző rossz szokások, különös tekintettel a vizeletspriccelésre.

A kandúrok rendkívül bűzös vizeletükkel a területüket jelölik meg, ez lakásban elviselhetetlen, de kertes házban is sok gondot okoz, nemcsak a tulajdonosnak, hanem a szomszédoknak is.

2.) Megelőzhető a nem kívánt szaporulat, ezáltal csökken a kóbor macskák száma.

3.) Megelőzhetők a herék daganatos elváltozásai.

4.) Megszűnik a folyamatos kóborlás, napokig, hetekig tartó eltűnés és az ehhez kapocsoldó kellemetlenségek. A nőstényeket kajtató kandúrok egyre messzebb kóborolnak el otthonuktól, ez számos veszéllyel jár, elég, ha csak arra gondolunk, hogy az utakon elütött macskák jó része nem ivartalanított kandúr.

5.) Az ivartalanított kandúr kisebb területet jár be, kevésbé agresszív, ezáltal csökken a verekedések száma. Ennek számos előnye van, mivel így megelőzhetők különböző folyamatosan kiújuló sérülések, tályogok. A kevesebb verekedés következményeként jelentősen csökken számos, halálos betegséggel való fertőződés kockázata is, pl. macska leucosis, FIV („macska AIDS”).

Az ivartalanítással kapcsolatos leggyakoribb tévhitek

Macska ivartalanítás1.) A kandúroknak nincs szükségük arra, hogy életükben legalább egyszer vagy rendszeresen párosodjanak, mivel a szexuális viselkedés esetükben csak fajfenntartó célzatú.

2.) A tervezett fedeztetésektől eltekintve a párzás és ahhoz kapcsolódó viselkedésformák a kandúrok számára lényegesen több hátránnyal jár, mint előnnyel (elkóborlás és következményei, szomszédok által történő esetleges bántalmazás, tályogok folyamatos kialakulása, különböző fertőző betegségek).

3.) Az ivartalanítás a macska személyiségét, kedélyállapotát, játékosságát, intelligenciáját nem befolyásolja negatív irányban, általánosságban elmondható, hogy a műtéten átesett kandúrok a tulajdonoshoz sokkal ragaszkodóbbak, barátságosabbak lesznek.

4.) A fiatalkori ivartalanításnak nincs negatív hatása a macska fejlődésére.

A műtét menete

A kandúrok ivartalanítása gyakorlatilag bármely életkorban elvégezhető, de a különböző rossz szokások kialakulásának megelőzése végett mi a fiatalkori,5-6 hónapos kor környékén történő műtétet javasoljuk.

A beavatkozás altatásban történik, melynek során műtéti körülmények között eltávolítjuk a heréket. Varratszedésre nincs szükség.

Az ivartalanított macskák táplálása

Az ivartalanított macskák táplálására célszerű odafigyelni, mivel a műtétet követően megnőhet a táplálékfelvételük és ezáltal könnyen elhízhatnak.