„Megtört állatok”

„Megtört állatok”

MacskaizületekEgész év folyamán előfordulhat, hogy kedvencünk eltöri valamelyik, vagy akár több végtagját. A csonttöréseket általában jól tolerálják az állatok, a fájdalmat csendben tudomásul véve, csak a súlyos mozgászavar, sántaság tudatja a gazdával, hogy itt nagyobb baj van. A statikai probléma, instabilitás miatt mindig súlyos típusú sántaság alakul ki, nem vagy csak alig terheli a sérült lábat!

Mikor is kell gondolnunk, hogy törés vagy ficam lehet a mozgászavar hátterében?

A sérült rész erőteljes duzzanata, tapintásra való érzékenysége, fájdalmassága, kóros alaki eltérése, esetleg kóros mozgathatósága, a bőrön kikandikáló csontrészek hívhatják fel a figyelmet a sántaságon kívül a törésekre.

A törések hátterében a csontot ért tompa erőbehatások (ütések, rúgás) jármű baleset, magasból való leesés, a végtag beszorulása, harapás, lövés állhat okként.

Csonttörések típusai:

A csonttörések különböző módon csoportosíthatóak, egyrészt a felette levő lágyszövetek sérülése következtében beszélünk fedett vagy nyílt törésről. Az előbbi esetében a bőrön nincsen nyílás a törési végek lágyrészekkel fedettek, az utóbbi esetében a törési végek bizonyos mértékben a bőrön kívül helyezkednek el, látszanak. A csontállomány károsodásának mértékétől függően egyszerű, szilánkos és romtörés alakulhat ki. A törési vonal lefutása egyenes haránt, ferde haránt és spirális lehet.A törés létrejöhet egy csont testén, vagy ízületibe terjedően.

A törés súlyosságát és ennek következtében a gyógyulás sikerét a fenti tényezők határozzák meg, a nyílt, szilánkos, ízületbe terjedő törések tartoznak a legsúlyosabb beszámítás alá.

Gyakran okoz nézeteltérést állatorvos és gazda között törött láb gipszelése. Állatoknál a gipszes, sínes törésrögzítések nem alkalmazhatóak. Egyes kivételektől eltekintve, mint például a kölyökkutyák elmozdulás nélküli csontközép tájéki egyszerű ferde haránttörése vagy az ujjperccsont törések bizonyos esetein kívül szigorúan tilos merevkötésekkel törést rögzíteni, mivel nem adnak kellő stabilitást és következményes izomsorvadást, lágyrész sebesedést okoznak.

Kezelés:

Az állatoknál a megfelelő csontgyógyulás csontsebészeti eszközökkel érhető el, külső (fixateur) vagy belső (velőűrszegezés, lemezes-csavaros) rögzítéssel. Ezekkel a jól bevált módszerekkel 2-6 hónap alatt stabil, jól összeforrt csontok jönnek létre, amelyek után sántaságmentesen jár az állat

Ha már tört, ne sínezzünk, műtsük!

Szívesen dolgoznál egy stabil vállalati háttérrel rendelkező, hosszú távú munkalehetőséget biztosító cégnél? Jelentkezz hozzánk! Küldd el önéletrajzodat a karrier@alpha-vet.hu e-mail címre, melyben kérjük, jelöld meg az általad betölteni kívánt munkakört és a bérigényedet.

E-mail: korhaz@alpha-vet.hu