A macskamenta hatása macskákra

A macskamenta hatása macskákra

Macskamenta

Érdekes tény viszont, hogy nem epekedik minden cicus a gyöngymenta iránt. Úgy tűnik, hogy ezt a reakciót a macskák 50%-a egy domináns génnel örökli, és csak az ivarérettség után teljesedik ki a hatása.

A macskamenta növénybarát-szemmel

A menta illatos olaja a legtöbb macska agyából kiváltja a "Menj közelebb, szagold meg!" című ingert. Érdekes módon nem csak a házimacskából, hanem az oroszlánból is. Vajon ez a cicák boldogság- vagy bolondsághormonja?

Macskamenta, a macskák vágyfokozója

A macskákat csábító macskamenta titka a tudósokat is izgatja. Több tudományos kísérletet folytattak a macskák illatos macskamenta iránti vonzalmának megfejtésére, de ez idáig nem találták meg a pontos választ - tehát még mindig csak találgatunk, hogy miért kergeti őrületbe a macskamenta illata szőrös kedvenceinket.

Amit biztosan tudunk, hogy a macskamenta (másik nevén gyöngymenta, latinul Nepeta cataria) leveleiben és szárában levő illatos olaj az agykéregben lévő szaglóközpontot stimulálja, erőteljes vonzalmat ébresztve ezzel számos macskában és nagymacskában, mint például az oroszlánban, hogy közelebbről is szemügyre vegye a növényt.

MacskamentaAz illatos macskamenta nevét kellemes, ám meglehetősen erős és jellegzetes illatáról kapta. Évelő növény. Halvány ezüstös-zöld, fogazott levelei sűrűn nőnek a szárakon. Levelei dörzsölés hatására jellegzetes, átható illatot árasztanak. Fehér, vagy rózsaszínes virágai nyár elején nyílnak, tömegesen vonzzák a pillangókat. Kitűnő mézelő növény. Tőosztással és magról is jól szaporítható tavasszal.

Kedveli a napos, félárnyékos helyeket és a jó vízelvezetésű meszes talajt. Kerti tipp: káposztafélék mellé ültetve elriasztja a földibolhákat, a hangyákat és a levéltetveket is. Sőt, a legújabb kutatások szerint biológiailag aktív növényi hatóanyagának köszönhetően (nepeta-lakton) az emberekre - és valószínűleg a cicákra is - fájdalomcsillapítóként hat, így a kutatók fontolgatják, hogy ezzel fogják leváltani az ópiumszerű fájdalomcsillapítókat. Valószínűleg ez a nepeta-lakton hatóanyag - mely a macskamenta illóolajában 40%-os mennyiségben van jelen - bolondítja meg a cicákat is.

Hogyan reagálnak a cicák a macskamentára?

• Őrült szaglászással, önfeledt rágcsálással, a növény körbeugrálásával és lebirkózásával
  • A zöldség ide-oda való pofozgatásával,
  • Gurgulázással, csúszással-mászással
  • Focizással,
  • Felugrással és sok-sok játékkal.

Mi váltja ki a furcsa hatásokat?

A tudományos válaszok elmaradása ellenére akadt néhány macskákkal régóta foglalkozó kutató, aki megpróbálkozott a magyarázattal, íme - a teljesség igénye nélkül - néhány:

• A menta csócsálása alatt a cica szervezetébe kerülő hatóanyag boldogsághormon-szerűen árasztja el a négylábú testét, mely önfeledt játékra és bohóckodásra ösztönzi
  • A növény szagolgatása és ízlelése nyáltermelést indít el, mely étvágyjavító, és ha a gazdi veszi a lapot és megjutalmazza kedvencét valamilyen finomsággal, akkor teljes a boldogság :)
  • A gurgulázás és tekergőzés - az ivarzás során is jelentkező - túlfűtöttséget, bizsergést válthat ki az állatból
  • A növény által kiváltott játék és a kergetőzés hasonló érzést kelthet bennük, mint amelyet a vadászat és a zsákmányállat elfogása során érezhettek

Hogy pontosan melyik változat az igaz, nem tudjuk. De talán mindegyik egyszerre. A lényeg az, hogy a cicák szertik és élvezettel rágják, pofozzák, gyűrik és vadásszák. A nepeta-lakton ópiumszerű hatóanyag semmilyen negatív hatással nincs a cicákra, de "fogyasztása" során a morfinhoz hasonló reakciókat és boldogságérzetet vált ki belőlük.

Szerencsére bármikor hozzájuthatunk a macskamentához és szerezhetünk egy napot kedvencünknek!

Macskamenta

Forrás: Háziállat.hu