Hogyan tápláljuk az idős macskánkat?

Hogyan tápláljuk az idős macskánkat?

Idős macska táplálásaAz aktív, egészséges macskáknak tökéletesen megfelel a jó minőségű konzerv vagy száraz eledel, melyet a kifejlett állatok táplálására állítottak össze.

A Waltham állatorvosai és táplálkozástudománnyal foglalkozó szakemberei felfedezték, hogy szoros összefüggés van a macskák kora és étvágya között.

A 10-14 éves macskák jóval több táplálékot fogyasztanak, mint a fiatalok. Ha a megnövekedett eledel mennyiséget a testsúlyhoz mért energia bevitelként nézzük, akkor is ugyanerre a megállapításra jutunk.

Nyilvánvaló ebből, hogy az idős macskáknak több kalória kell. De vajon miért?

A válasz abban rejlik, hogy táplálkozásuk során a tápanyagot egyre kevésbé hasznosítják.

Az emészthetőség

Ha a 100 gramm elfogyasztott szárazanyagból, 87 grammnyi beépül a macska szervezetébe, 13 grammnyi pedig távozik, akkor azt mondhatjuk, hogy az emészthetőség 87 %. Ha ismerjük az etetéskor bevitt tápanyag mennyiségét s megmérjük azt követően a bélsárral távozó mennyiséget, ki tudjuk számítani, mennyi fehérjét, zsírt, szénhidrátot stb. tudnak megemészteni a macskák. 18 hónapostól 14 éves korig vizsgáltak a macskák emésztési sajátságait, a Waltham tudósai.

Az eredmény nagyon érdekes. Ahogy idősödnek kedvenceink, az étrendjükben szereplő fehérjét és zsírt annál kevésbé tudják megemészteni. Minthogy ezek energiaszolgáltató anyagok, ez egyúttal azt is jelenti, hogy csökken az a képességük, hogy táplálékukból energiát nyerjenek. Ennél fogva természetes, hogy ahogy az emészthetőség csökken, úgy esznek egyre többet cicusaink, hogy változatlan napi energia-éhségüket csillapíthassák.

Termék ajánló link

Az elhízás

A közhiedelemmel ellentétben a Waltham kutatások arra az eredményre jutottak, hogy az idős túlsúlyos macskák száma nem túl magas. A kutatási eredmények azt mutatták, hogy a legtöbb túlsúlyos cica a középkorúak közül kerül ki.

Mi az ideális táplálék az idős cicusnak?

A Waltham legutóbbi kutatási eredményeinek figyelembevételével most azt mondhatjuk, ideje megint megnéznünk a nyolc éves, vagy annál öregebb macskák táplálékának optimális összetételét.

• Tartalmazniuk kell ugyanazt a (vagy inkább kicsivel több) kalóriamennyiséget, mint ami fiatalabb kedvenceinknek szükséges;
  • A fehérjemennyiség legalább akkora kell legyen, mint ami a felnőtt állatoknak szükséges;
  • Ugyanannyi, vagy inkább valamivel több zsírt igényelnek;
  • Nyomelemekben és B vitaminban a korábbinál gazdagabb, de kisebb foszfortartalmú, nagyon magas emészthetőségű táplálékra van szükségük.

Mit adjunk nekik?

Az a cica, akinek esetleg már nincs meg minden foga, napi 3-könnyebb étkezést igényel. A húsdarabokat vágjuk apróra, vagy adjunk konzerves macskatápot. A bélmozgások idős állatokban enyhébbek, ezért - főleg kevés mozgás mellett - hajlamosak lehetnek az ilyen macskák szorulásra.

Ne adjunk neki csontot, viszont a táp tartalmazzon több rostot, olajat, zsírt a könnyebb ürítés miatt. Friss víz mindig legyen a macska előtt!

Milyen gyakran adj enni az öregedő macskának?

A legtöbb idős macska túlsúlyos, de vannak olyanok is, amik nagyon soványak és az étvágyuk sem a régi már. Egy túlsúlyos öreg macska általában megelégszik a megszokott időben kiporciózott adagjával, de egy sovány, rossz étvágyú macska, ami ráadásul még válogatós is, jobban díjazza, ha akkor ehet, amikor megéhezik. A rutin vizsgálatok alatt kérdezd meg az állatorvost arról, hogyan alakítsd az étrendet és a táplálkozási időt a macskád igényeinek megfelelően.

Forrás:

Háziállat.hu Idős macska etetése

Háziállat.hu Macska etetése macskatáp

Háziállat.hu Kiscicák, nagycicák és agg macskák etetése