Felnőtt macska táplálása

Felnőtt macska táplálása

Macska táplálásaKifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet. Bizonyos aminosavak (a fehérjék alkotórészei) elengedhetetlenül fontosak a számára, ezek egy része csak állati eredetű táplálékban van jelen. Az egyik ilyen aminosav a taurin, amelynek hiánya súlyos szívbetegséghez vezethet. Zsírigénye is jelentős, és fontos, hogy egy bizonyos telítetlen zsírsav (arachidonsav) - amely szintén csak állati eredetű zsírokban, olajokban van meg - a macska számára nélkülözhetetlen.

A szőr minőségének fenntartásához ezen kívül szüksége van még növényi olajokra is. Szénhidrátigénye nem túl nagy, és jó, ha tudjuk, a keményítőt nem tudja a macska emészteni, tehát gabonaféléket, rizst, burgonyát csak alaposan megfőzve adhatunk kedvencünknek. Fiatal macskáknak nem jó répacukrot (ezt használjuk mi is édesítésre) adni, idősebbek pedig nem tudják jól emészteni a tejcukrot, ezért tehéntejtől hasmenésük lehet.

Ezeket a táplálkozási igényeket jól ismerik az állati tápszereket gyártó szakemberek, készítményeik egyre nagyobb számban kaphatók már nálunk is.

A csont nélküli színhúson felnevelt állatok görbe lábúak, púpos hátúak lesznek, kialakul az angolkór. Ennek elkerülése érdekében adjunk a cicának csirkenyakat, csirke szárnyat, farhátat, halat és olajos halkonzervet.

Macska táplálása A csirke- és marhahúst adhatjuk a macskának nyersen is, ellentétben a sertéshússal. Meg kell említeni, hogy az állati húslisztekkel, húsokkal átvihető, túlnyomórészt kérődző állatokat megbetegítő, utóbbi időben hírhedtté vált szivacsos agyvelőkórt (BSE, "kergemarhakór") macskában is leírták 1-2 esetben, de ez ideig Magyarországon még egy esetről sem tudunk. Ezen kórokozó ellen sajnos az sem segít, ha a húst megfőzik. A sertéshús tartalmazhatja az Aujeszky-féle betegség vírusát, ami halálos a macskák és más húsevő állatok számára is. Sertéshúst és belsőségeket csak megfőzve adhatunk.

A 6-7 hónapos állatokat naponta kétszer, a felnőtt állatokat pedig egyszer etessük. Az ételmaradékot 15-20 perc múlva távolítsuk el, az edényt mossuk tisztára. Felnőtteknek elegendő, ha testtömeg-kilogrammonként 5-7 dkg eleséget adunk. Lakásban tartott állatnál ez az adag a macska súlyától függően lehet kevesebb is. Mindig legyen friss vize.

A macska konyhasóigénye kicsi, 0,5-1% elegendő. Az eleség legyen kéz meleg, langyos, a hűtőszekrényből kivett ételt melegítsük fel.

Ne adjunk a macskának:

• cukrot (emésztési zavar),
  • marhainat (nyelőcső-eltömődés),
  • sok tehéntejet (hasmenés),
  • nyers sertéshúst és belsőséget (Aujeszky-féle betegség),
  • sok májat (A-vitamin-túladagolás),
  • fűszeres ételeket (gyomorhurut),
  • fagyott húsokat (gyomorgyulladás, hasmenés),
  • műanyag héjú húsárut, szalámivéget (bélelzáródás).

Milyen gyakran adj enni a felnőtt macskának?

A legtöbb serdülő- és felnőtt macska napi 2-4 étkezéssel is beéri, a válogatós és a súlyhiányos macskák nagyjából háromszor esznek naponta. Persze a macskák általában véve sokkal jobban szeretnek az általuk meghatározott időpontokban enni, ha rajtuk múlik, akkor napi tízszer-hússzor is falatoznának. Az állatorvosok arra figyelmeztetnek bennünket, hogy a szabadon táplálkozó macskák 20%-40%-át az elhízás veszélye fenyegeti, ezért ez egy kockázatos stratégia, az ilyen macskák soha nem lesznek karcsúak és aktívak.

Következésképpen, jobb, ha korlátozod a macska táplálkozási idejét, és több teret hagysz a fizikai aktivitásnak, hogy esélye se legyen pufókká válni, hanem szép karcsú maradjon. Ha a macskád dundi, akkor legjobb, ha reggeliben megtöltöd a tálkáját száraz eledellel, de nem töltöd újra a tálat, valahányszor kiürül.

Macska táplálásaHa egyszerre több macskát is tartasz

Akkor tudnod kell, hogy minden macskának másak a táplálkozási szükségletei. Főleg, ha az egyik macska fiatalabb, mint a másik, az egyik kövérebb, a másik karcsúbb, vagy soványabb. Ebben az esetben azt ajánlom, hogy minden macska külön-külön kapjon enni, egy elkülönített szobában, és ami a legfontosabb: fix időpontokban.

Minden egyes etetésnél hagyd a tálat 20 percig a macska előtt, majd vedd el tőle. Ha minden macskádat külön-külön eteted meg, akkor nagyon könnyen észreveheted, amikor az étvágytalanság problémája lép fel valamelyiküknél. Ez pedig köztudottan a betegség első jelei közé sorolható.

Bizonyos állatorvosok azt javasolják, hogy tedd az ételt a konyhaszekrény egy ajtóval ellátott rekeszébe, és amikor nincs itt a tulajdonképpeni étkezés ideje, hajtsd be az ajtót, így a fiatalabb és a soványabb macskák akkor juthatnak hozzá a táplálékhoz, amikor csak akarnak. És ezzel megakadályoztad azt, hogy a kövérebb macskák hozzáférjenek a magas kalória tartalmú eledelhez, vagy azt, hogy elegyék az ételt soványabb társaik elől.

Forrás:

Háziállat.hu kiscicák, nagycicák és agg macskák etetése
Háziállat.hu macska etetése