A cica szobatisztaságra szoktatása

A cica szobatisztaságra szoktatása

SzobatisztaságSzobatisztaságra szoktatása

A macskák alapvetően nagyon tiszta állatok, és jó esélyünk van arra, hogy mire hozzánk kerül a kis jövevény, már megtanulta az anyjától, hogy hogyan kell használni a macskaalom-tálcát.

Csak annyit kell tennünk, hogy vegyünk egy kis műanyag tálcát, amely azért elég nagy ahhoz, hogy a macskánk körbe tudjon járni benne, töltsük be annyi macskaalommal, hogy befedje a tálca alját (ha ugyanolyan fajtát tudunk beszerezni, amilyet az eredeti gazda otthonában használtak, akkor a kiscica egész biztosan értékelni fogja az ismerős szagot és textúrát).

Mutassuk meg a kiscicának, hogy hol van a macskaalom, és tegyük be minden étkezés után, illetve olyan alkalmakkor, amikor szaglászik, lekuporodik, vagy általában véve úgy viselkedik, mint akinek „ki kell mennie!”.

Macskaalom illemkódex

Helyezzük távol a macskaalom tálcát a cica fekhelyétől és az eledelétől, olyan helyre, ahol viszonylag nyugton van, és nem zavarja senki. Rendszeresen ürítsük a tálcát – a kiscica nem akarja majd használni, hogyha „piszkos”. Egyes fertőtlenítőszerek és mosószerek mérgezőek a macskák számára, így a legjobb, ha csak meleg vizet és mosogatószert használunk. Ha a gazdi terhes, akkor valaki mást kérjen meg arra, hogy tisztítsa ki az alomtálcát, és mi feltétlenül viseljünk gumikesztyűt, és alaposan mossunk kezet a művelet után. Így minimálisra csökken a toxoplasmosis veszélye, ami hál’ Istennek nagyon ritka, de komoly fenyegetést jelent a fejlődő magzatra.

Szobatisztaság

Ha a kiscicánk már elég idős ahhoz, hogy kimerészkedjen, akkor elképzelhető, hogy szeretnénk kitenni a tálcáját is. De azért ne siessük el a dolgot. Elképzelhető, hogy a kiscica nem hajlandó kitenni a lábát, ha odakint nagyon hideg van.

Néha előfordul egy kis baleset

Még a legokosabb kiscicát is utolér egy számunkra nem kívánatos baleset. Bármit is csinál, ne büntessük meg. Dicsérjük meg, ha használja az alomtálcát, vagy adhatunk neki később jutalomfalatot is, és hamarosan visszaszokik.

Jelölés vizelettel

A macskák vizelettel történő jelölése természetes viselkedés, így adják le magukról a megfelelő információt. Na persze ez nem éppen kívánatos a nappalinkban!

Mielőtt megpróbálnánk megoldani a vizelettel jelölés problémáját, fontos, hogy elkülönítsük, hogy a kiscica csak pisilt, vagy területet jelölt.

A pisilésnél leguggol, ugyanakkor a jelölést állva teszi. Ilyenkor apró vizeletcseppeket spriccel ki magából valamilyen függőleges felszínre.

Mit tegyünk?

Vigyük el a kiscicát az állatorvoshoz, hogy zárjuk ki az alsó húgyúti traktus betegségét. Ez kezelhető, ugyanakkor veszélyes betegség, aminek köszönhetően a kiscica az alomtálcán kívülre is vizel, és ez összekeverhető a jelöléssel.

Az ideges macska gyakran jelöl vizeletével. Gondoljuk végig a közelmúlt eseményeit, hogy mi lehetett az, ami felizgatta a kiscicát. Ezek lehetnek „nagy dolgok”, mint például kisbaba vagy új háziállat érkezése, vagy költözködés, avagy „kis dolgok”, mint például a macska kedvenc szobájában arrébb vittünk egy-két bútort.

Mit tehetünk azért, hogy a kiscica ismét jó kedvű legyen, és biztonságban érezze magát?

Soha ne büntessük meg a kiscicát a jelölésért. A macskák nem fogják fel a büntetés mibenlétét, és mivel a vizelettel történő jelölést gyakran stressz váltja ki, valószínűleg csak rontunk a helyzeten vele a büntetéssel.

Nagyon fontos az, hogy alaposan megtisztítsuk azt a területet, ahová odaspriccelt. Ennek főleg az az oka, hogy az ott terjengő szag később csak arra biztatja a kiscicát, hogy „dobjon rá még egy lapáttal!”.

Sok népszerű háztartási tisztítószer nem alkalma erre, mert ammóniát és klórt tartalmaznak. Mindkettő megtalálható a macska vizeletében, így tehát számára még nagyobb lesz a kísértés, hogy ugyanoda jelöljön.

Ehelyett mosószeres oldattal tisztítsuk meg a bejelölt területeket. Ezután mossuk le tiszta vízzel még egyszer, majd hagyjuk megszáradni a helyet.

Szobatisztaság

Ezt követően, miután kipróbáltuk, hogy nem oldja le a falfestéket, spricceljük le a helyet orvosi fertőtlenítő alkohollal. Hagyjuk, hogy a terület kiszáradjon, mielőtt ismét beengedjük a kiscicát ebbe a szobába.

Ivartalanítás

A kandúrok kasztrálása az esetek 80%-ában azonnal megoldja a jelölés problémáját.

Makacs problémák

Az esetek nagy részében a lakáson belüli jelölés gyorsan és sikeresen megszüntethető. Ha azonban a probléma tartósan fennáll, akkor kérjük ki az állatorvos tanácsát, lehet, hogy felír valamilyen szert, vagy pedig konzultáljunk egy macskaviselkedésben jártas tanácsadóval.

Forrás: http://www.hillspet.hu/kismacska/1_szobatisztasag.php

Szívesen dolgoznál egy stabil vállalati háttérrel rendelkező, hosszú távú munkalehetőséget biztosító cégnél? Jelentkezz hozzánk! Küldd el önéletrajzodat a karrier@alpha-vet.hu e-mail címre, melyben kérjük, jelöld meg az általad betölteni kívánt munkakört és a bérigényedet.

E-mail: korhaz@alpha-vet.hu